En Sıcak Konular

Gezmiş, İnan ve Aslanı İdam ettirmişti

18 Nisan 2010 16:36 tsi
Gezmiş, İnan ve Aslanı İdam ettirmişti Gezmiş, İnan ve Aslan'ın idamını onaylayan General Ali Elverdi'nin anılarını kitaplaştıran Yeni Asya gazetesinden, Elverdi’ye inanılmaz övgüler dizildiği ortaya çıktı.

68 kuşağının öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam kararlarını veren dönemin Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nin Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi, 86 yaşında öldü.

İDAMLARI SEYRETTİ

Elverdi, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamına karar veren mahkemenin başkanıydı. 9 Ekim 1971’de verilen idam kararının ardından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972’de idam edilmişti. Elverdi, ‘üç fidan’ın idamlarını da izlemişti. Tuğgeneral rütbesiyle emekli olduktan sonra, aynı davanın savcısı Baki Tuğ ile birlikte siyasete atılan Elverdi, 1977 yılında Adalet Partisi Bursa milletvekili seçildi.

ELVERDİ NURCU MUYDU?

Bu General Ali Elverdi’nin bir dönem anılarını dizi yazı yaparak yayınlayan ardından da kitaplaştıran Yeni Asya gazetesinden Elverdi’ye inanılmaz övgüler dizildiği ortaya çıktı.

“Bu Vatana Kastedenler” adlı anı kitabından elde edilecek geliri Nurcu kesimin ilk gazetesi olan Yeni Asya’ya bağışlayan Elverdi Paşa'nın, yine Nurcuların sürekli desteklediği Süleyman Demirel’in Partisinden Milletvekili olması da ilginç.

Elverdi Paşa’nın anılarını kitaplaştırarak basan Yeni Asya, sunum yazısında da Elverdi Paşaya övgüler düzerek, “1971’de ilan edilen uzun süreli sıkıyönetim devrindeki mahkemelerin Ankara’dakinde başkanlık yaparak üç anarşisti idam cezasına çarptırmasıyla gönüllerde taht kurmuştur. Yüzlerce komünist militanı muhakeme ederek, kızıl tehlikenin gözler önüne çıkarılıp, gerçeklerin açıklanmasına sebep olmasıyla demokrasi mücadelesinde ayrı bir yer kazanmıştır.” İfadelerine yer veriliyor.

Sunumda ayrıca, aşırı solcuların Elverdi Paşa adını duyduklarında tüylerinin diken diken olduğu da iddia edilerek, Elverdi’nin Demirel’in yayında yer almasından da memnuniyet duyulduğu ifade ediliyor.

BOĞULARAK ÖLDÜ

Elverdi’nin, “yediği yemeğin nefes borusuna kaçması nedeniyle solunum yetmezliği” sonucu boğularak öldüğü belirtildi. Çankaya’daki evinde dün öğle saatlerinde fenalaşınca hastaneye kaldırılmak istenen Elverdi, ambulansta yaşamını yitirdi. Elverdi, Salı günü düzenlenecek askeri törenle toprağa verilecek.

 www.belgehaber.com

 

 

 

 

 Bu haber 4,723 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,654 µs