En Sıcak Konular

Sağlık Bakanlığı Domuz Gribi tedbirlerini açıkladı

4 Mayıs 2009 16:52 tsi
Sağlık Bakanlığı Domuz Gribi tedbirlerini açıkladı Sağlık Bakanlığı şu anda 5. seviye alarm ilan edilen domuz gribiyle ilgili 6. derece alarma geçilmesi halinde olağanüstü tedbirler alınacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı şu anda 5. seviye alarm ilan edilen domuz gribiyle ilgili 6. derece alarma geçilmesi halinde olağanüstü tedbirler alınacağını açıkladı.
 Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, domuz gribine karşı her türlü tedbiri aldıklarını belirterek, "Dünya Sağlık Örgütü 6. seviyeyi açıklarsa insanların okullar, tiyatro, sinema gibi alanlarda bir araya gelmelerine kısıtlama getirilebilir. Ya da tamamen durdurma olabilir. Okulların tatili, bazı işyerlerinde az kişilerin çalışması olabilir." diye konuştu.
 Turan Buzgan, Sağlık Bakanlığı'nda yapılan basın toplantısıyla domuz gribine karşı alınan son önlemleri anlattı. Meksika'da başlayan domuz gribinin ABD, ve birçok ülkeye sirayet ettiğini dile getiren Buzgan, hastalığın Meksika, ABD, İngiltere, İspanya, Almanya ve Kanada'da insandan insana bulaştığının kanıtlandığını ifade etti.
 Kanada ise insandan domuza bulaştığının belirlendiğini dile getiren Buzgan, Dünya Sağlık Örgütü pandemik alarm seviyesini 5 olarak açıkladığının bunun üzerine Türkiye'deki Bilim Kurulu'nun 10 gün önce acilen toplandığını ve 81 il valiliğine yapılması gerekenlerin genelgeyle bildirildiğini vurguladı.
 Hastalığın görüldüğü ülkelerden Türkiye'ye hastalık gelmesini engellemek üzere havaalanları ve sınır kapılarında sağlık taraması yapıldığını kaydeden Buzgan, ayrıntılı vaka incelemesi yapıldığını şüpheli hallere rastlandığında hastanelerin devreye girdiğini söyledi.
 DSÖ'den yapılan açıklamaya göre 20 ülkede 985 vakanın doğrulandığın 26 ölüm bildirildiğine dikkat çeken Buzgan, "Bütün tedbirlere rağmen hastalığın ülkemize geleceği söz konusu olabileceğinden tedbirleri alıyoruz. Gelme riski var. 2005 yılında oluşturduğumuz Ulusal Pandemi Komitesi ile çalışmalara başladık. Anti viral ilaç ve koruyucu sağlık ekipmanı stoku yapıldı. Dünyadaki gelişmeler yakından izleniyor." dedi.
 Panik oluşturabilecek haberlerin kamuoyunu bilgilendirmeye pek faydası olmadığına işaret eden Buzgan, Spekülatif haberlere itibar edilmemesini istedi. Hakkari'ye bağlı Akbulut köyünde hastalık ihbarı yapılmasının ardından yapılan incelemelerde hastalık bulunmadığını söyleyen Buzgan, alınan numunelerin Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Başkanlığı labaratuarlarında incelendiğini ve köyde domuz gribinin olmadığının kesinleştiğini dile getirdi.
 "ANTALYA'DA ÖLEN KİŞİNİN MATERYALLERİNİ İNCELENİYOR"
 Ardından soruları yanıtlayan Buzgan, Antalya'da domuz gribi şüphesiyle öldüğü iddia edilen kişinin son durumu sorulduğunda "Antalya'da vefat eden şahıs grip belirtisi göstermeden hastanede vefat ettiğini biliyoruz. Otopsi yapıldı. Griple alakalı semptomların olmadığını görüyoruz. Şüpheli olmasa da otopside spesifik durumlar var. Vefat eden kişinin materyallerini aldık. İnceleme yapılarak sonucu bildireceğiz. Gereksiz yere olmayan bir şeyi domuz gribi çıktı şeklinde haber yapmak doğru olmaz." karşılığını verdi.
 HASTALIĞA KARŞI 2 MİLYON KUTU İLAÇ
 Hastalığa karşı kullanılacak ilaçların yeterli olup olmadığının sorulması üzerine Buzgan, domuz gribinin tedavisinde 2 klasik ilaç bulunduğunu bunun da Sağlık Bakanlığı tarafından pandemiye karşı stoklandığını dile getirdi.
 Bu ilacın eczanelerde de bulunduğunu aktaran Buzgan, "Ek ilaçlar stoklara girecek. Koruyucu kitler yeterli. Lojistik açıdan herhangi bir sorun yok. 1 milyon 200 bin kutu ilaç var. 6 milyon kişinin tedavisi 12 milyon kişinin korunma dozu anlamına geliyor. 800 bin kutu daha eklenecek ve 2 milyona çıkacak." diye konuştu.
 Buzgan, söz konusu ilacın etkisinde bir problem olmadığını ve hastalığı tedavi ettiğini aktardı.
 "İKİNCİ DALGA SONBAHARDA BAŞLAYABİLİR"
 Domuz gribi dalgasının Türkiye'ye ulaşmadan da sona erebileceğini belirten Buzgan, "İkinci dalga daha önemli olabilir. Sonbahar ile beraber ikinci dalga başlayabilir." dedi.
 "Ankara ve İstanbul havaalanında önlem alındı. Diğer havaalanlarında neden önlem alınmadı?" sorusuna Buzgan, "Tüm uluslar arası uçuşlara açık havaalanları limanlar ve hudut kapılarında sağlık taraması işlemleri yapılıyor." şeklinde cevap verdi.
 12 Nisan 2009 tarihi sonrasında Meksika ve vakaların görüldüğü ülkelerden Türkiye gelenlere yönelik ne tür çalışmalar yapıldı sorusan ise, "23 Nisan şenlikleri sebebiyle gelenlerin hepsinin kaldıkları yerler sorgulandı. Bir vakada şüpheli durum vardı. Grip belirtileri vardı. İncelendi numuneler normal mevsimsel grip olarak sonuçlandı. Yine Türkiye'de yapılan iki uluslar arası toplantı için gelenlerle ilgili kaldıkları yerlerde tarama yaptık. Meksika başta olmak üzere çalışma sonucunda riskli durumla karşılaşmadık." değerlendirmesi yaptı.
 HAVALANLARINDA ÜÇLÜ KONTROL
 Havaalanlarında kişilere form doldurma konusunda bilgi veren Hudut ve Sahiller Sağlığı Genel Müdürü İbrahim Şentürk de, "Tüm belgeler kontrol edildikten sonra uçuşa izin veriliyor. Bu rötarlara sebep olsa bile buna devam edeceğiz. İkinci tedbir olarak körük başlarındaki hekim ve sağlık personeli kulaktan ısı kontrolleri yapılıyor. Üçüncü önlem olarak kaçak olabileceği düşüncesiyle termal kameralarla tüm yolcular kayıttan geçiyor." dedi.


Bu haber 2,477 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,909 µs