En Sıcak Konular

DTP'li Tuncel: Başbakanı ya sev ya terket götürecek

20 Kasım 2008 15:15 tsi
DTP'li Tuncel: Başbakanı ya sev ya terket götürecek Sabahat Tuncel, TBMM'de DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis'in "Başbakan Erdoğan işgal kuvvetleri komutanı gibiydi" şeklindeki sözleriyle ilgili sorularını cevapladı.

DTP'li Sebahat Tuncel: 'Ya sev ya terket' Başbakan'ın gitmesine neden olacak
DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel,  "AKP'nin Kürt politikası uygun değil. 'Ya sev ya terk et' mantığını uygulayan yaklaşım sanırım Başbakan'ın gitmesine neden olacak." dedi.
 Sabahat Tuncel, TBMM'de DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis'in "Başbakan Erdoğan işgal kuvvetleri komutanı gibiydi" şeklindeki sözleriyle ilgili sorularını cevapladı. Bu konunun Şerafettin Halis'e sorulması gerektiğini ifade eden Tuncel, Van ve Hakkari'yi ziyaret eden Başbakan Erdoğan'a, bölge halkının eylem yaparak, kepenk kapatarak tepki gösterdiğini savundu. Sebahat Tuncel, bu eylemlerin farklı bir noktaya getirildiğini, 12-13 yaşında çocukların 25 yılla yargılandığını söyledi. O çocukların neden bu öylemlere katıldığının sorgulanmaya başlandığını ifade eden Tuncel, "Başbakan bunu düşünmeli. Neden çocuklar en ön saflarda. İşte sizin yanlış politikalarınızdan, bu çocuklar savaş ortamında doğduğu için. Bunları tartışmak gerekiyor. Halkın doğal tepkisidir." diye konuştu.
 Bölge halkının Başbakan'ı istemeyebileceğini öne süren Tuncel, "Başbakan bunu dikkate alarak gitmemeliydi. AKP'nin hem işçi emekçiler karşısında politikası, hem de Kürt politikası uygun değil. 'Ya sev ya terk et' mantığını uygulayan yaklaşım sanırım Başbakan'ın gitmesine neden olacak. Terk etmesi gereken bu politikalarda ısrar edendir" şeklinde konuştu.
 Aynı konuda Van Milletvekili Özdal Üçer ise, "Bölge halkı başta olmak üzere, emek kesimleri de Başbakanın politikalarından rahatsız. Türkiye'de gerginlikler yaşanıyor ve bunun sorumlusu da Başbakan'ın kendisidir" dedi.


Bu haber 2,801 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,665 µs