En Sıcak Konular

sevk zinciri uygulamasına geri dönülüyor

14 Ekim 2008 13:22 tsi
sevk zinciri uygulamasına geri dönülüyor Sağlık harcamalarındaki astronomik artışlar sebebiyle sevk zinciri uygulamasına geri dönülüyor. 1 Kasım'dan itibaren Bayburt, Isparta, Gümüşhane ve Denizli'de başlayacak sistem 1 Ocak 2009'da da aile hekimliği bulunan 23 ilde devreye girecek.

Bu sistemle en az 3,3 milyar YTL tasarruf yapılması hedefleniyor. Sevk zincirinde hasta öncelikle sağlık ocağı ya da aile hekimine başvurmak zorunda. Bu birimlerde tedavisi mümkün olmayan hasta ikinci basamak sağlık kuruluşuna, ihtiyaç halinde de üçüncü basamak sağlık kurumlarına sevk ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yöneticileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, sosyal güvenlik alanındaki bazı uygulamalar hakkında bilgi verdi. Kurumun 2007 sonundaki sağlık giderinin 19,9 milyar YTL olduğunu açıklayan Bakan Çelik, bu yılın 8 ayındaki sağlık harcamasının 16 milyar 944 milyon YTL gerçekleştiğini bildirdi. Çelik, SGK'nin 2009 sağlık bütçesinin yaklaşık 29 milyar YTL olacağını ifade etti. Sevk zinciri uygulamasının da bu yeniliklerden biri olduğunu açıklayan Çelik, şöyle konuştu: "Söz konusu uygulama ile ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde gereksiz müracaatlar nedeniyle oluşan mali kaynak, insan gücü ve zaman kaybının önlenmesi sağlanacaktır." Sağlık konusuna tasarruf mantığıyla bakmadıklarını ancak gereksiz harcamaların kısılması gerektiğini ifade eden Çalışma Bakanı, "Sağlık kuruluşunda yapılabilecek bir tedavi için neden üniversite hastanesine gidilsin? Sevk zinciri ile sağlık ocağında 11 YTL olacak bir tedavinin üniversite hastanesinde üç katı beş katı olmasının önüne geçilecek." dedi.

Kısıtlayıcı tedbirler geliyor

Sağlık harcamalarındaki artışın önüne geçmek için çeşitli kısıtlayıcı tedbirler de yürürlüğe giriyor. Buna göre, bir kişi aynı hastalık sebebiyle 10 gün içinde ikinci bir sağlık kuruluşuna gidemeyecek. MR ve tomografi gibi tetkiklerin tıbbi gereklilik olmadan tekrarlanması önlenecek. MR çekilen bir hastadan bir ay geçmeden tekrar aynı tetkik istenemeyecek. Özel hastanelerin sigortalılardan aldıkları fark ücretinin yüzde 30 ile sınırlandırılmasıyla birlikte ayda yaklaşık 250 bin hastanın kamudan özel sağlık kuruluşlarına yöneldiğini söyleyen Çelik, yüzde 30 sınırlamasının uygulamaya devam edileceğini anlattı.

 

Birinci basamak sağlık kuruluşları

Resmi kurum tabiplikleri

Sağlık ocağı

Verem savaş dispanseri

Ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezi

Sağlık merkezi

SSK sağlık istasyonu ve dispanseri

İkinci basamak sağlık kurumları

Eğitim ve araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri

Özel dal hastaneleri

SSK hastaneleri

Diğer resmi kurum hastaneleri

Üçüncü basamak sağlık kurumları

Eğitim ve araştırma hastaneleri

Özel dal eğitim ve araştırma hastaneleri

Üniversite hastaneleriBu haber 2,436 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,767 µs