En Sıcak Konular

İzmir'de Eğitim Araştırma hastanesinde

22 Eylül 2008 12:19 tsi
İzmir'de Eğitim Araştırma hastanesinde İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan bebek ölümleriyle ilgili, ''Ölen bebek sayısı 13 oldu'' dedi.

Alınan bilgiye göre, hastanede yaşanan bebek ölümlerinin ardından, ölüm nedenlerinin araştırılması amacıyla İzmir'deki üniversitelerden gelen öğretim üyelerinden oluşan bir ekip hastanede inceleme yapacak. Ekibin incelemesini bugün sonuçlandırmasının beklendiği ifade edildi.

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, yaptığı açıklamada, ölen bebek sayısının 13 olduğunu belirterek, araştırmaların devam ettiğini kaydetti.

Hastanedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Özkan, ''Bebeklerin ölümüyle ilgili geniş kapsamlı açıklama bugün yapılacak'' dedi.

Öte yandan, hastanede ölen 13 bebekten 5'inin cesetinin ailelerine teslim edildiği öğrenildi.

GÖMÜLEN BEBEKLER MEZARDAN ÇIKARILACAK

İzmir'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Kliniğinde ölen 13 bebekten, defnedilen 5'inin incelenmek üzere mezarlarından çıkarılacağı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, dün ortaya çıkan bebek ölümlerinin ardından, ölüm nedenleriyle ilgili araştırma sürdürülüyor. 13 bebekten 5'inin ''ölüm olayı adli vaka olarak görülmediği'' gerekçesiyle ailelerine daha önce teslim edildiği ve defnedildiği kaydedilirken, ölen bebek sayısının artması üzerine bebeklerin, incelenmek için savcının talimatıyla mezarlarından çıkarılacağı belirtildi.

Ölen 8 bebeğin İzmir Adli Tıp Kurumu Başkanlığında bulunduğu, otopsi yapılmasının ve bebeklerden incelenmek üzere parça alınmasının ardından, öğleden sonra ailelerine teslim edilecekleri bildirildi.

ÇOCUK SERVİSİNE BEBEK ALINMIYOR

Bebek ölümlerinin yaşandığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi'ne bebek kabul edilmediği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, 13 bebeğin öldüğü Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi karantina altına alındı. Servise yeni bebek kabul edilmeyeceği belirtildi.

Bu arada, Dokuz Eylül ve Ege üniversitelerinden gelen heyet ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Enfeksiyon Kontrol Komitesi'nin toplantı yaptığı kaydedildi.

Ölen bebeklerden birinin babası Musa Yaylak, Adli Tıp Kurumu önünde bebeğinin cesedini teslim almak için beklerken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7.5 aylık doğan ikiz kız bebeklerinden birinin dün öldüğünü söyledi. Yaylak, şöyle devam etti:

''Daha isimlerini bile koymamıştık. Ölüm nedeniyle ilgili önce bir şey söylemediler, sonra öğrendik ki hastane mikrobuymuş. Cinayet bürosuna gittim, olayla ilgili ifade verdim. Başkalarının da başına benzer olay gelmesin diye şikayetçi oldum. Diğer bebeğim hastanede. Başka hastaneye götürmek istiyorum ama enfeksiyon nedeniyle kabul etmezler diye alamıyorum. Hayatından endişe ediyorum bebeğimin.''

Babaanne Ayşe Yaylak da torununun kaybettiği için üzgün olduğunu belirtti.

-''SON BEBEK ŞANSIMIZDI''-

Aynı hastanede 17 günlük bebeklerini kaybettiklerini anlatan Suat Özcan da şunları söyledi:

''Eşim Habibe yüksek tansiyon hastası. Risk alarak hamile kalmıştı. 7 aylık hamileyken sezaryen ile doğum yaptı. Eşimin sağlık durumu nedeniyle bizim ilk ve son bebek şansımızdı. Nasıl böyle bir ihmal olabilir. Şikayetçiyiz.''

10 günlük bebeği ölen Özcan Akman ise bebeğinin gece öldüğünü, sabah kendilerine telefonla durumun bildirildiğini ifade ederek, ''Neden hemen aramadıklarını sordum. Bana 'Aradık, ağabeyinize haber verdik' dediler. Benim ağabeyim yok ki. Bakanlığa durumu bildirdim. Olay benim şikayetim üzerine ortaya çıktı'' dedi. Anne Nazife Akman da bebek eylül ayında doğduğu için adını Eylül koymayı planladıklarını belirterek, ''Bebeğimizin ciğerleri normal gelişmediği için hastanede tedavi görüyordu. Durumunu sormak için hastaneyi aradık, öldüğünü öğrendik. Çok üzgünüz'' dedi.

Hastanenin karantina altına alınan servisinde 30 kuvöz ve 15 beşik bulunduğu, kapasitesinin tam dolu olduğu bildirildi.Bu haber 2,610 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,995 µs