En Sıcak Konular

Erdoğan, Sarkozy, Esad ve Tani katıldı

4 Eylül 2008 12:33 tsi
Erdoğan, Sarkozy, Esad ve Tani katıldı ''İstikrar İçin diyalog'' sloganıyla düzenlenen Şam Zirvesi'nde liderlerin yaptığı toplantı sona erdi. AB dönem başkanı Fransa'nın Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa'nın İsrail ile Suriye arasındaki..

''İstikrar İçin diyalog'' sloganıyla düzenlenen Şam Zirvesi'nde liderlerin yaptığı toplantı sona erdi. AB dönem başkanı Fransa'nın Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa'nın İsrail ile Suriye arasındaki dolaylı müzakerelere arabuluculuk eden Türkiye'ye minnettar olduğunu söyledi. Şam'da basın toplantısında konuşan Sarkozy, "(Suriye) Devlet Başkanı Beşşar Esad'a da söylediğim gibi, Fransa, Türkiye'nin İsrail ile Suriye arasındaki dolaylı görüşmeler konusunda gösterdiği çabayı desteklemekte" dedi.

Sarkozy, "Türkler müthiş bir iş çıkardı. Bu, doğrudan müzakerelerle sonuçlanmalı. Giriştiği bu eylem nedeniyle bütün Avrupa Türkiye'ye minnettardır" ifadesini kullandı.

Fransız lideri, doğrudan müzakerelerin başlaması halinde Fransa'nın bu müzakerelere siyasi, diplomatik, askeri ve ekonomik bakımdan destek vermeye hazır olduğunu da söyledi.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, Şam'da gerçekleştirecek dörtlü zirve çerçevesinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife EL Tani ile bir araya geldi.

Toplantının gerçekleştirileceği binanın girişinde Beşşar Esad, gelenleri tek tek kapıda karşıladı. Binaya önce Sarkozy, ardından Halife El Tani ve son olarak da Başbakan Erdoğan geldi. Liderler ardından toplantının gerçekleştirileceği salona geçti.

Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirveye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy ve Körfez İşbirliği Teşkilatı adına Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife El Tani katıldı.

Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye ile İsrail arasındaki aracılı görüşmelerin İsrail'in başmüzakerecisi istifa ettiği için ertelendiğini belirtti.

Esad, ülkesinin başkenti Şam'da Suriye ile Lübnan ve İsrail arasındaki ilişkilerin görüşüleceği, Fransa-Suriye-Türkiye-Katar zirvesinin başında yaptığı açıklamada, dün iki ülke arasındaki aracılı görüşmelerin beşinci turunun yapılması gerektiğini, ancak İsrailli müzakerecinin istifası nedeniyle bu turun yapılamadığını söyledi.

Beşşar Esad, ülkesinin bu görüşmelerin sona ermesini istemediğini de açıkça ifade etti, ancak gelecek turun ne zaman yapılacağını açıklamadı.

Batılı diplomatlar da İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in istifa edeceğini açıklaması ülkenin nasıl temsil edilebileceğine ilişkin yasal sorunlara yol açtığı için, İsrail'in Türkiye'ye heyet gönderemediğini belirtti.

Türkiye'nin nezaretinde yapılan Suriye-İsrail aracılı görüşmeleri Mayıs ayında başlamıştı.Bu haber 2,254 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12,104 µs