En Sıcak Konular

ABD gemileri Montrö’ye takıldı

16 Ağustos 2008 11:36 tsi
ABD gemileri Montrö’ye takıldı ABD gemilerinin tonajları Boğazları geçmeye uygun değil ve ABD’nin gemiler için en az 8 gün önceden Türkiye’ye bildirimde bulunması gerekiyor.

ABD basınında çıkan bir haberde Washington’ın Gürcistan’a iki hastane gemisi göndermek istediği ancak Türkiye’nin henüz herhangi bir ABD donanma gemisinin Boğazlar’dan geçişine izin vermediği yer aldı. NTV’nin araştırmasında ise Mercy ve Comfort adlı iki geminin halen ABD’de olduğu, yola çıksalar bile Gürcistan’a ulaşmalarının 40 gün alacağı ve gemilerin ağırlığının Montrö Sözleşmesi’ne göre Boğazlar’dan geçmeye uygun olmadığı ortaya çıktı.

ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright, Washington’ın Gürcistan’a Mercy ve Comfort adlı donanmaya bağlı iki hastane gemisi gönderme yönünde genel planları olduğunu söyledi. McClatchy Grubu’na bağlı yerel gazetelerde çıkan haberde de, Türkiye’nin perşembe gecesi itibariyle herhangi bir ABD donanma gemisinin Boğazlar’dan geçmesine izin vermediği yazıldı. Gazetelere konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de, Türkiye’nin yardımcı olmadığını, yavaş ve tepkisiz davrandığını söylediği ifade edildi.

Ancak NTV’nin araştırmasına göre, halen ABD limanlarında demirli olan iki geminin yola çıksalar bile Gürcistan’a ulaşmalarının en az 40 gün alacağı ortaya çıktı. Ayrıca, Mercy ve Comfort adlı gemilerin ağırlığı, Montrö Sözleşmesi çerçevesinde Boğazlar’dan geçiş şartlarını taşımıyor.

Montrö’ye göre, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin Karadeniz’de aynı anda bulundurduğu donanma gemilerinin toplam ağırlığı en fazla 45 bin ton olabiliyor. İki ABD hastane gemisinden herhangi birinin tek başına tonajı bile 69 bin tonu aşıyor.

Yine Montrö’ye göre, Karadeniz’e kıyısı olmayan bir ülkenin bir savaş savaş gemisini Boğazlar’dan geçirerek Karadeniz’e göndermesi için en az 8 gün önceden Türkiye’ye bildirimde bulunması gerekiyor.
 Bu haber 2,264 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,650 µs