En Sıcak Konular

ABD saldırdı: Üçü Türk 12 direnişçi öldü

14 Ağustos 2008 12:07 tsi
ABD saldırdı: Üçü Türk 12 direnişçi öldü Güney Veziristan'da insansız ABD uçağı füzeyle direnişçileri hedef aldı. Saldırıda üçü Türk 12 kişi hayatını kaybetti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Gürcistan'ı bombalarken, boş durmayan ABD de muhaliflerine Pakistan'da ölüm yağdırıyor. Pakistan – Afganistan sınırındaki Güney Veziristan kabile bölgesi Shnawana köyüne pilotsuz uçakların Hellfire füzeleri ile gerçekleştirdikleri hava saldırısında, içerisinde 3 Türk vatandaşı, bazı Arap ve yerli savaşçıların da bulunduğu 12 direnişçi hayatını kaybetti. Bazı kaynaklar saldırı da hayatını kaybedenlerin sayısını 10 u yabancı 20 kişi olarak veriyorlar.

Kaynaklar saldırı esnasında iki pilotsuz Amerikan uçağının bölge üzerinde dolaştığını ve dört füze fırlattığını bildirdiler.

Saldırıda hayatını kaybeden direnişçilerden üçünün Türk asıllı, diğerlerinin ise Arap asıllı ve yerel Veziri kabilesi militanları olduğu bildirildi.

Bölge sakinleri hava saldırısı sonrasında Pakistan helikopterlerinin bölge üzerinde gece boyunca uçtuklarını ifade ettiler. Saldırıda yaralananlar da olduğu ve bunlar içerisinde kadın ve çocukların da bulunduğu bildirildi.

Direnişçilere yakın kaynakların bildirdiğine göre daha önce Veziri kabilesinin bulunduğu bölgelerde yaşayan yabancıların çoğunun casus uçaklar vasıtasıyla artan Amerika istihbaratı ve sığınaklarına hava saldırılarının yoğunlaşması ile birlikte ya Afganistan'a ya da Güney Veziristan'ın dağlık bölgelerine gitmişlerdi.

Diğer taraftan, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Amerikan ordu yetkilileri füzelerin NATO ISAF güçleri ya da Amerika önderliğindeki koalisyon güçleri tarafından fırlatılmadığını iddia ettiler.Bu haber 2,503 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,510 µs