En Sıcak Konular

Osman Yağmurdereli son yolculuğuna uğurlandı

4 Ağustos 2008 12:46 tsi
Osman Yağmurdereli son yolculuğuna uğurlandı Osman Yağmurdereli son yolculuğuna uğurlandı. Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Fatih Camii'nde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazına Osman Yağmurdereli'nin eşi Esin ve ağabeyi Levent Yağmurdereli, ablası Yasemin Gözendor'un yanı sıra şu isimler katıldı: "TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İBB Başkanı Kadir Topbaş, İbrahim Tatlıses, Mehmet Aslantuğ, Adnan Şenses, Selami Şahin, Seda Sayan, Eşber Yağmurdereli, Mahsun Kırmızıgül, Mehmet Ali Alabora, Ferhat Güzel, Emrah İpek, Bülent Ersoy, Ferdi Tayfur, İsmail Türüt, Kamil Sönmez, Faruk Tınaz, Erol Evgin, işadamı Yılmaz Ulusoy, işadamı Halis Toprak" Cenaze namazı için çok sayıda vatandaş Fatih Camii avlusunu doldurdu. Cenaze namazını İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı kıldırdı. Namazın ardından Çağrıcı cemaate bir konuşma yaptı. Ardından Yağmurdereli için helalllik istedi. Sonrasında da dua edildi.

6 Şubat 1953 Trabzon doğumluydu. Sanat dünyasının sevilen ismiydi. Şarkıcı olarak başladığı sanat dünyası hayatını dizi film yapımcılığı ile devam ettirdi. Yağmurdereli en son AK Parti saflarında siyasete atılmıştı.

Bağırsak kanseri hastalığı nedeniyle 11 Temmuz'dan bu yana tedavi gören osman Yağmurdereli, organ yetmezliği nedeniyle önceki gece 02:00 sıralarında vefat etmişti.

***

Tedavi gördüğü hastanede yaşam mücadelesine yenik düşen ünlü sanatçı, yapımcı ve AK Parti Milletvekili Osman Yağmurdereli için Taksim Atatürk Kültür Merkezi (AKM) de tören düzenlendi. Türk bayrağı çiçeklere sarılı tabutu ile son kez sahneye çıkan Yağmurdereli, yakınları ve sevenleri tarafından göz yaşları arasında uğurlandı.

Tedavi gördüğü hastanede geçtiğimiz gece hayatını kaybeden Yapımcı ve Milletvekili Osman Yağmurdereli için Taksim AKM'de düzenlenen tören sanat ve siyaset dünyasını buluşturdu.Törene Yağmurdereli'nin eşi Esin ve abisi Levent Yağmurdereli, ablası Yasemin Gözendor, yakınlarının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İBB Başkanı Kadir Topbaş, İbrahim Tatlıses, Gülben Ergen, Emrah, Erol Evgin, Emel Sayın, Garo Mafyan, Doğuş, çok sayıda sanatçı arkadaşı ve sevenleri katıldı.

Yağmurdereli'nin Türk bayrağına sarılı tabutu polislerin omzunda sahneye getirildi. Bu sırada Yağmurdereli'nin yakınları ve sanatçı arkadaşları göz yaşlarına boğuldu.

Özgeçmişinin okunması ile başlayan tören, Yağmurdereli'nin çocukluğu, gençliğinden fotoğraflar ve ölmeden önce katıldığı televizyon programlarındaki görüntülerinden oluşan sinevizyon gösterisi ile devam etti. Sinevizyon gösterisinde yayınlanan görüntülerde, Yağmurdereli'nin "Alkışlar susmadıkça sanatçı ölmez" sözlerine salonu dolduranlar alkışlar ve göz yaşları ile cevap verdi.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yağmurdereli'nin ölümünün tüm Türkiye'yi huzne boğduğunu dile getirdi. Yağmurdereli'nin kişiliği ve hoşgörüsü ile örnek bir insan olduğunu belirten Günay, "Sanat camiasında 55 yıldır yaptığını siyaset dünyasında da 1 yılda yapmayı başardı." İfadelerini kullandı.

Yağmurdereli'nin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Yağmurdereli'nin kişiliği ile örnek ve önder bir insan olduğunu dile getirdi.

"ÖLMEDEN ÖNCE AŞİYAN MEZARLIĞI'NDAN YER İSTEDİ"

Siyasette sevilmenin çok zor olduğuna işaret eden İBB Başkanı Kadir Topbaş, Yağmurdereli'nin çok kısa zamanda bunu başardığına işaret etti. Ölümünden 25-30 gün önce Başbakan Erdoğan ile birlikte Yağmurdereli'yi ziyaret ettiklerini belirten Topbaş, "Uzunca konuştuk. Benden Aşiyan'da bir mezar yeri istedi. Biraz gülüştük. Espiri yaptık. Ama o zamandan bu günleri görür gibiydi." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından tören Yağmurdereli'nin tabutunun önünde yapılan saygı geçişi ile sona erdi. Eşinin tabutunun başına gelen Esin Yağmurdereli, tabutun üzerinde bulunan fotoğrafa sarılarak ağladı.

Yağmurdereli'nin tabutu daha sonra polislerin omuzlarında cenaze aracına götürüldü.

EVİNİN BAHÇESİNDE KUR'AN OKUNDU

AK Parti Milletvekili Osman Yağmurdereli'nin cenazesi helallik istenmesi için Kemerburgaz'daki evine getirildi. Yağmurdereli'nin cenazesi evinin bahçesine getirilmesi sırasında, eşi Esin Yağmurdereli'nin hıçkırıklara boğulduğu görüldü. Yağmurdereli'yi yakınları sakinleştirmeye çalıştı.

Önceki gün tedavi gördüğü hastanede vefat eden Osman Yağmurdereli'nin cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'ndan alınarak evine getirildi. Uzun araç konvoyu ile Kemerburgaz'daki Tepe Rose sitesine getirilen Yağmurdereli'yi ailesi, yakınları ve İbrahim Tatlıses, Oya Aydoğan, Mehmet Aslantuğ'un da aralarında bulunudğu sanatçı dostları karşıladı. Yağmurdereli'nin tabutu başında Kur'an-ı Kerim okunarak, dualar edildi. Helallik alınması ve da edilmesinin ardından omuzlara alınan Osman Yağmurdereli'nin tabutu Atatürk Kültür Merkezi'ne götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.

***

OSMAN YAĞMURDERELİ'Yİ DOSTLARI ANLATTI

Tedavi gördüğü hastanede dün vefat eden yapımcı, sanatçı ve AK Parti İstanbul milletvekili Osman Yağmurdereli'yi dostları anlattı.

Yağmurdereli için Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene katılan sanatçılar, basın mensuplarına Yağmurdereli ile ilgili duygu ve düşüncelerini anlattılar.

Sanatçı Ayten Gökçer, Osman Yağmurdereli'nin çok yakın arkadaşı olduğunu belirterek, ''Kendisini insan olarak tanımaktan çok mutluluk duydum'' dedi.

Gökçer, birlikte çalıştıkları dizi çalışmaları bittikten sonra da Yağmurdereli ve eşi Esin Yağmurdereli ile dostluklarının devam ettiğini anlattı.

Esin Yağmurdereli ile 4 gün önce telefonda konuştuklarını dile getiren Gökçer, ''Bana 'Biraz problem geçirdi, ama bunu da atlatacak' dedi. Ama galiba Allah hep sevdiklerini yanına alıyor. Osman nur içinde yatsın. O kadar güzel şeyler yaptı ki onlar yeter'' diye konuştu.

Gülben Ergen de Yağmurdereli'nin kendisinde çok emeği olduğunu belirterek, ''Hepimiz onun ekmeğini yemişizdir'' dedi.

Ergen, Yağmurdereli ile uzun yıllara dayanan dostluklarının bulunduğunu dile getirerek, ''Çok sevecen, tonton merhametli, tiyatrocuları, sinemacıları çok düşünen bir adamdı Osman. Çok erken ve acı bir kayıp hepimiz için. Osman'ı çok özleyeceğiz'' diye konuştu.

Sanatçı Emrah, Yağmurdereli'yi hiçbir zaman unutmayacaklarını belirterek, ''Çok güzel anlar paylaştık. çok güzel çalışmalarımız oldu. Çok iyi bir insandı. Allah rahmet eylesin'' diye konuştu.

Oya Aydoğan da çok üzgün olduğunu ve ne söyleyeceğini bilmediğini ifade ederek, rol aldığı bir diziden bu yana dostluklarının hiç bitmediğini söyledi.
 
Aydoğan, Yağmurdereli'nin kendisinin patronu değil, ailesinden biri kadar yakın olduğunu belirterek, ''Sevecendi, tipi gibi tontondu, sıcak kanlıydı. Daha yapacak çok şeyi vardı. Daha yapacağı çok diziler vardı'' dedi.
 
Yağmurdereli'nin sanatçılara yönelik projeleri olduğunu anlatan Aydoğan, ''Meclis'te sanatçılar için yapacağı çok şey vardı. En azından telif yasasını çıkarabilirdi. Sanatçılar bu konuda çok mağdurlar. Hepimizin başı sağolsun. Çok erken gitti'' diye konuştu.
 
Cihan


Bu haber 4,791 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,478 µs