En Sıcak Konular

Millet can derdinde onlar irtica derdinde

2 Ağustos 2008 15:37 tsi
Millet can derdinde onlar irtica derdinde Konya’nın Taşkent ilçesi Balcılar beldesinde yaşanan ve 18 yavrumuzun ölümüyle sonuçlanan facia sıcaklığını hala korurken, Kur’an Kursu ihbarcılığına soyunan basın, yine yüz kızarttı.

Konya’nın Taşkent ilçesi Balcılar beldesinde yaşanan ve 18 yavrumuzun ölümüyle sonuçlanan facia sıcaklığını hala korurken, patlamanın ardından, Kur’an Kursu ihbarcılığına soyunan kartel,  yine yüz kızarttı. Malum gazeteler, hem yasal yurdu kaçak diye gösterdiler, hem de faciaya ibadetin neden olduğunu öne sürecek kadar ileri gittiler.

Konya’nın Taşkent ilçesi Balcılar beldesinde yaşanan ve 18 yavrumuzun ölümüyle sonuçlanan facianın ardından, ihbarcılığa soyunun kartel yine yüz kızarttı. 18 öğrencinin hayatını kaybettiği 27 öğrencinin de yaralandığı patlamanın ardından, olayın meydana geldiği yurdun kaçak olduğu iddialarını manşetlerine taşıyan kartel, yurdun bağlı bulunduğu cemaat başta olmak üzere Kur’an Kursu ihbarcılığına soyundu. Ölen çocukları bir kenara bırakıp “Kaçak” edebiyatı yapan Aydın Doğan medyası facianın nedenini, Kur’an Kurslarına sağlanan kolaylıklara kadar götürdü.

İBADETİ GEREKÇE YAPTILAR
Kur’an Kursu’nun kaçak olduğunu özellikle vurgulayan Vatan gazetesi, facianın nedenleri arasında kurs yöneticilerini gösterdi. Kursun bağlı bulunduğu cemaati karalamaktan da geri durmayan Vatan gazetesi, cemaatin Türkiye’deki kurslarını tek tek saymış gibi, ”Süleymancıların Kuran kursu veren 1.300 yurdu var” spotuyla ihbarda bulunur gibiydi. “Perşembe ritüeli ölü sayısını artırdı” diyerek perşembeyi cuma’ya bağlayan gece öğrencilerin özel olarak yurda çağrıldıklarını belirten Vatan gazetesi, öğrenciler çevre ilçelerden bu gece için özel olarak yurda getirildiğini, bu gecenin özel olarak ibadete ayrılmasının facianın boyutlarını arttırdığını öne sürdü.

AİLELER YALANLADI

Hürriyet gazetesi da benzer bir ihbarcılık örneği sergileyerek “Süleymancılar 89 Diyanet işleri 1” haberiyle, yurdun yöneticileri ile, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı karşı karşıya getirmeye çalıştı. Hürriyet gazetesi de Vatan gazetesi ile ağız birliği edercesine, faciaya gerekçe olarak Cuma ibadetini gösterdi. Gazete bu insafsız değerlendirmeyi okuyucularına “Cuma ibadetine çağrıldılar” başlığıyla verdi. Akşam gazetesi  “Kurs yasal değil” “Yurt Maskesi” başlıklarıyla duyurduğu haberde, kursun kaçak olduğunu belirtirken, işi daha da ileri götüren Radikal gazetesi hayatlarını kaybeden yavrularımızı bir kenara bırakarak, facianın sorumlusu olarak gösterdiği yurt yöneticilerini sahtekarlıkla suçladı. Radikal gazetesinin hışmından Ak Parti hükümeti de nasibini aldı. Gazetelerin bu iddiası yerel gazeteler ve öğrenci velileri tarafından yalanlandı. Gazetemize açıklamalarda bulunan talebelerin aileleri ve yerel gazeteciler, bazı gazetelerde yazıldığı gibi, Perşembe günü dolayısıyla çevre ilçelerden özel olarak öğrencilerin gelmediğini belirtiler. Kartelin gerçekleri çarpıttığını belirten gazeteciler, vefat eden öğrencilerin, kursun sürekli öğrencileri olduğunun altını çizdiler. Gazeteciler, vefat eden çocukların büyük bir kısmının Balcılar’da gömüldüğünü belirterek, bu tür iddiaların gerçekleri yansıtmadığını söylediler.


KAÇAK DEĞİL ONAYLI

Kartel yurdun kaçak olduğunda ısrar etse de, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da, 27 Eylül 2000 tarihinde açılan Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdunun bakanlığın kayıtlarında olduğu ifade edildi. Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, yapılan denetimlerde ve tetkiklerde yurdun herhangi bir eksiğine rastlanılmadığı belirtildi. Bakanlık, denetimlerin mevcut mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde düzenli bir şekilde yapıldığının da altını çizdi. Konya Milli Eğitim Müdürlüğü yurt ve burslardan sorumlu Şube Müdürü Sabit Çalık da kendilerindeki kayıtlara göre, yurdun Milli Eğitim Bakanlığının izniyle açıldığını söyledi. Özel bir derneğe bağlı olan yurdun 2000 yılında hizmete açıldığını ifade eden Çalık, şunları kaydetti: ''Bir dernek tarafından işletilen bu özel yurt 34 öğrenci kapasiteli olarak 2000 yılında bizden izin aldıktan sonra faaliyete geçmiş. Yurdun teknik donanımlarıyla ilgiyi belgeler dosyamızda mevcut. Gerekirse onlar incelenecek. Ancak biz teknik donanımlarıyla ilgili bir denetim yapmıyoruz. Biz yurdun işleyişiyle ilgili periyodik denetimler yaparız. En son 29 Mayıs 2008 tarihinde işleyişiyle ilgili Kaymakamlık nezdinde denetlenmiş. Bu denetimler 2 yılda bir yapılır.

belgehaber.comBu haber 2,381 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,837 µs