En Sıcak Konular

Türkiye'den kazanıyor, transfer ediyorlar

14 Temmuz 2008 02:11 tsi
Türkiye'den kazanıyor, transfer ediyorlar Yabancı yatırımcılar Türkiye’de kazandıkları parayı kendi ülkelerine transfer ediyorlar. Sıcak paranın yurtdışına transferi Türkiye için ciddi sıkıntı kaynağı

Yabancı yatırımcıların, küresel ekonomik sisteme entegrasyonunun arttığı AKP döneminde Türkiye’deki yatırımlarından rekor tutarda kâr elde ederek ülkelerine aktardığı belirlendi. Yabancı yatırımcılar, 2003 yılı başından bu yılın Mayıs sonuna kadar olan dönemde Türkiye’deki doğrudan yatırımlarından elde ettikleri kârların 7 milyar 569 milyon doları ile finansal araçlara yaptıkları portföy yatırımlarından kazandıkları 17 milyar 798 milyon doları (25 milyar 367 milyon dolar) yurt dışına transfer ettiler.
Milyar dolarlar kazandılar ama para dışarıda
Sıcak para olarak gelen ve Türkiye’de Borsa ve devlet iç borçlanma senetleri başta olmak üzere çeşitli finansal yatırım araçlarına yatırım yapan yabancı sermayenin bu yolla elde ettiği kazançlardan yurt dışına transfer edilen tutar da son yıllarda hızla büyüdü. 2003 yılında 2 milyar 616 milyon olan yabancıların portföy yatırımlarından elde ederek yurt dışına aktardığı tutar, 2005 yılında 3 milyar 326 milyon dolara çıktı. Yabancıların portföy yatırımlarından yaptığı kar transferleri, 2007’de 3 milyar 735 milyon dolara yükseldi.
Yabancı yatırımcılar, 2003 yılı başından bu yılın Mayıs sonuna kadar olan dönemde Türkiye’deki doğrudan yatırımlardan elde ettiği karlar ve portföy yatırımlarından sağladıkları getirilerin 25.4 milyar dolarlık bölümünü ülkelerine götürdü.
Yabancı yatırımcıların, küresel ekonomik sisteme entegrasyonunun arttığı AKP döneminde Türkiye’deki yatırımlarından rekor tutarda kar elde ederek ülkelerine aktardığı belirlendi. Yabancıların 2003 yılı başından bu yılın Mayıs sonuna kadar olan dönemde Türkiye’deki doğrudan yatırımlarından elde ettiği karlar ile “sıcak para” olarak gelen dış sermayenin portföy yatırımlarından sağladığı getirilerden ülkelerine aktardığı bölüm 25 milyar doları aştı.  Yılbaşından bu yana tırmanan ekonomik ve siyasi istikrarsızlık yüzünden yabancı sermayenin ürküp kaçması olasılığı ise yüksek boyutlardaki cari açığın finansmanında güçlük yaşanacağı kaygılarını artırıyor.
ANKA’nın Merkez Bankası ödemeler dengesi verilerinden yaptığı hesaplamaya göre anılan dönemde yabancılar, Türkiye’deki doğrudan yatırımlarından elde ettikleri karların 7 milyar 569 milyon doları ile Borsa, devlet iç borçlanma senetleri gibi finansal araçlara yaptıkları portföy yatırımlarından kazandıkları 17 milyar 798 milyon doları yurt dışına transfer ettiler. Böylece anılan dönemde Türkiye’de elde edilen karların 25 milyar 367 milyon dolarlık bir bölümü ülkeden çıkarak, başka ekonomilere aktı.
Doğrudan yatırımlarda kar transferi katlanarak artıyor
Doğrudan yabancı sermaye girişleri, son iki yılda Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının yüzde 8’i dolayında gerçekleşen cari işlemler açığını sürdürebilmesini kolaylaştırırken, “doğrudan” yatırımlardan elde edilen karlardan yapılan transferlerin de son yıllarda hızla büyüdüğü gözlendi. Küresel konjonktür ve iç siyasi-ekonomik istikrarsızlığın etkisiyle yavaşlayan yabancı sermaye girişlerinin, izleyen dönemde cari işlemler açığını nasıl etkileyeceği tartışmasını gündeme getirdi.
2000’li yılların başında 300-400 milyon dolar arasında seyreden, 2003 yılında 643 milyon dolar olan doğrudan yatırımlardan kar transferleri 2004 yılıyla birlikte belirgin bir şekilde arttı. Doğrudan yatırımlarda anılan yıl 1 milyar 43 milyon dolara ulaşan kar transferi, 2005’te 1 milyar 51 milyon, 2006’da 1 milyar 168 milyon ve 2007 yılında 2 milyar 193 milyon dolara ulaştı. Bu yılın ilk beş ayında da doğrudan yatırımlarda 1 milyar 471 milyon dolarlık bir kar transferi yaşandı. Böylece doğrudan yatırımlarda 2003 başından bu yana gerçekleşen toplam kar transferi 7 milyar 569 milyon dolara ulaştı.
17.8 milyarı portföy yatırımlarından
“Sıcak para” olarak gelen ve Türkiye’de Borsa ve devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) başta olmak üzere çeşitli finansal yatırım araçlarına yatırım yapan yabancı sermayenin bu yolla elde ettiği kazançlardan yurt dışına transfer edilen tutar da son yıllarda hızla büyüdü.
2003 yılında 2 milyar 616 milyon olan yabancıların portföy yatırımlarından elde ederek yurt dışına aktardığı tutar, 2004 yılında 2 milyar 905 milyon, 2005 yılında 3 milyar 326 milyon dolara çıktı. Yabancıların portföy yatırımlarından yaptığı kar transferleri, 2006 yılında 3 milyar 463 milyon, 2007’de 3 milyar 735 milyon dolara yükseldi.
Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde ise yurt dışı yerleşikler Türkiye’deki portföy yatırımlarından elde ettikleri 1 milyar 753 milyon doları yurt dışına aktardı.  Böylece 2003 başından bu yılın Mayıs sonuna kadar olan dönemde yabancıların Türkiye’de portföy yatırımlarından elde ederek yurt dışına aktardığı tutar 17 milyar 798 milyon dolara, doğrudan yatırımlardaki ile birlikte toplam kar transferi 25 milyar 367 milyon dolara ulaştı.
 


Bu haber 1,825 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,452 µs