En Sıcak Konular

Tatil yok tebdil var!

8 Temmuz 2008 02:11 tsi
Tatil yok tebdil var! Yenidünya dergisi Temmuz sayısında Tatil anlayışını masaya yatırıyor. Meselelere zamanla nasıl duyarsızlaştığımızı sorgulayan dergi ‘alışmak aşınmaktır’ cümlesiyle zihnimizi arınmaya çağırıyor.

Elif Bilge Ceylan


Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çeşit çeşit tatil önerileri gündemimize kendiliğinden geliveriyor. Bir anlamda mutlaka tatil yapmalısın anlayışı bize dayatılıyor. Oysa kadim geleneğimizde bize tatil değil hep sefer öğütleniyor iç ve dış muarızlarımıza karşı hep zafer öğütleniyor. Şimdi modern zamanların işleyişine baktığımızda hayatındaki her şeyi çiğneyerek çok çalışmak gibi yüksek bedelli bir anlayış ile karşılaşıyoruz. Bunun sonucunda da çılgınlar gibi eğlenmek, krallar gibi tatil yapmak.
Pekiyi ruhun huzura ermediği bir tatilin bedene faydası var mı? Tatil için tatil köyü şart mı?, Tatil anlayışımız sağlıklı mı?
Bu ve benzeri sorulara cevaplar üreten Yenidünya dergisi Temmuz sayısında Tatil anlayışını yeniden masaya yatırıyor. Önceleri karşı durduğumuz aramızdaki mesafeyi koruduğumuz meselelere zamanla nasıl duyarsızlaştığımızı sorgulayan dergi ‘alışmak aşınmaktır’ cümlesiyle zihnimizi arınmaya çağırıyor.
Usta kalemlerin engin düşüncelerini paylaştığı derginin temmuz sayısında Vehbi Vakkasoğlu Tatil Yok Tebdil Var yazısıyla Mehmet Emin Ay ise tatili manevi kazanca dönüştürmeliyiz yazısıyla okuyucularını tatil üzerine yeniden düşünmeye çağırıyor. Rasim Özdenören 80 yıllık cumhuriyet dönemini sorguladığı yazısını Türkiye’de Laikliği besleyecek kültür yoktur cümlesiyle özetliyor. Mustafa Armağan farklı bir üslupla ve hikâye tekniğiyle ele aldığı yazısında bir ilköğretim öğrencisinin babasına sorduğu ‘Tarihimizi bize niye kötü gösteriyorlar baba’ sorusuna cevap veriyor.
Genç kuşağın önemli isimlerinden Ayşe Sevim ise farklı bir açıdan Ladikli Ahmet Ağa portresini okuyucunun irfanına sunuyor. Dergi editörü Mahmut Bıyıklı’nın  Prof  Dr Mustafa Kara ile yakın dönemin önemli şahsiyetleri üzerine yaptığı geniş röportaj ve dolu dolu kültür sanat sayfalarıyla Yenidünya dergisi son sayısında okuyucuyu dingin bir yolculuğa çıkarıyor.Bu haber 2,544 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11,258 µs