En Sıcak Konular

En güzel İstanbul geçmişte mi kaldı?

8 Temmuz 2008 00:49 tsi
En güzel İstanbul geçmişte mi kaldı? Osmanlı İstanbul’unun beyni ve yüreği olan Eminönü-Fatih semtleri, "Kartpostallarda İstanbul" kitabıyla dile geliyor. Eser, Eminönü-Fatih semtlerini gezmek isteyenlere, rehber niteliğinde.


Osmanlı İstanbul’unun beyni ve yüreği olan Eminönü-Fatih semtleri, "Kartpostallarda İstanbul" kitabıyla dile geliyor. Kültür A.Ş. tarafından yayınlanan "Kültür Serisi" kitaplarının yedincisi olan bu değerli eser, İstanbul’un kalbi mesabesindeki Eminönü-Fatih semtlerini, sîret ve suret denklemi içerisinde soluksuz gezmek isteyenlere, adeta bir rehber niteliğinde hazırlanmış.
Geçmişin haberleşme aracı olarak kullanılan kartpostal, günümüz araştırmacıları ve koleksiyoncuları için, son derece değerli bir belge niteliği taşıyor. "Kartpostallarda İstanbul, Eminönü-Fatih" eseri hazırlanırken, daha önce yapılmış kartpostal albümlerden farklı olarak, mekan ve yerlerden ziyade, "insan" unsuru ön planda tutulmuş. Osmanlı Dönemi gündelik hayatına, sosyal yaşantısına ışık tutan eserde, sayfalar dolusu yazıyla anlatılamayacak düşünceler, bir kareye sığdırılmış. Galata Köprüsü’nden Yeni Camii’ye, Yeni Camii’den Kapalı Çarşıya, Kapalı Çarşı’dan da Ayvansaray ve Haliç’e kadar uzanan geniş yelpazedeki karelere yer verilen eserde, 19 ve 20. yy dönemlerini yansıtan ikiyüzün üzerinde kartpostal kullanılmış.
İnsanlarla beraber, binalar, parklar, sokaklar ve hatta bütün bir şehrin değiştiği, yok olmaya yüz tuttuğu günümüzde, İstanbul’un doğum yeri niteliğindeki Eminönü-Fatih ilçelerine nostaljik bir gezi yapmak isteyen herkesin, başucu kitabı olmaya aday bu eser, Kültür A.Ş. İstanbul Kitapçısı’ndan ve tüm seçkin kitapevlerinden temin edilebilir.Bu haber 2,449 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,466 µs