En Sıcak Konular

Dengir Mehmet Fırat gerçeği söylemiş

23 Haziran 2008 14:53 tsi
Dengir Mehmet Fırat gerçeği söylemiş Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mir Mehmet Fırat’ın, New York Times'a “Atatürk devrimleriyle Türk halkının travma yaşadığını” söylemesi tarihi gerçekleri bir kez daha tartışmaya açtı..

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın, New York Times gazetesine  “Atatürk devrimleriyle Türk halkının travma yaşadığını” söylemesi tarihi gerçekleri bir kez daha tartışmaya açtı.. Tarih otoriteleri ve Tek Parti dönemi yöneticilerinin ifadeleri ise Fırat’ı haklı çıkartıyor.
Prof. Dr. Ahmet İnsel bu iki akım arasındaki ilişkiyi şu şekilde açıklıyor: ”Toplumun yaşam tarzını dış görünümünü dilini alfabesini, dinlediği müziği değiştirmeye yönelik bu dikey müdahaleye ilaveten dinin bütünüyle devlet denetimine alınarak, dini kurumların özerkliğine son verilmesi ve adı konulmamış “milli bir din” yaratılması ideali, Kemalizmi jakoben gelenekle yakınlaştırır. Dinin pozitivist yorumunu benimseyen ateist olmayıp yaradancı olan jakoben gelenek ve onun temsil ettiği Fransız Devrimi modeli Kemalizmin gençlik dönemi esin kaynaklarından birisidir…Kemalizmlerin buluşma noktası farklı tınılarda ifade edilse de otoriteryanizmdir. Kemalist düşünün ideali otoriter bir demokrasidir.”(Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce-2. Cilt Kemalizm)


İNANDIRMA YERİNE ZORLAMA
Yakın tarih uzmanı Prof. Dr. Mete Tuncay da devrimleri  “İkna (inandırma) yerine Tecebbür (Zorlama)” şeklinde tanımlayarak, Cumhuriyetle birlikte gerçekleştirilen devrimler için şu tesbitler de bulundu.: “Yazı devrimi simgesel önemi bakımından belki Şapka Devrimiyle karşılaştırılabilir. Fakat şapka giymeye ancak Frenk mukallitliği( öykünmeciliği) diye karşı çıkılabilirken, alfabe değiştirmek bir kuşak içinde o zamana kadar  yazılmış bütün yapıtları okunmaz/anlaşılmaz hale sokmuştur.”(Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce-2. Cilt Kemalizm)

PEKER DEVRİMLER İÇİN ZOR KULLANMAK GEREKİR DEMİŞTİ
Cumhuriyet devrimlerinin baş aktörlerinden Başbakan Recep Peker de gerçekleştirdikleri devrimler için ilginç değerlendirmelerde bulunmuştu. Peker bir makalesinde “İnkılapları yapmak için çok kere zor kullanmak lazımdır. Saydığım anlamda bir değişiklik yapılırken mukavemet ve irtica unsurları, yerine göre elinde silahla veya cebinde kitapla kafasında eskiye alışmış somurtkanlık, dilinde iğfal ve tehevvürle gelip karşınıza dikilirler. Bunları vurup devirmedikçe inkılâbı yapmanın ve hattâ uzun devirler korumanın imkanı yoktur. Bu bakımdan da Türk inkılâbı en ziyade zor kullanmayı gerektiren bir hususiyet gösterir.” İfadelereine yer vermişti.(Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce-2. Cilt Kemalizm)

belgehaber.com - ÖZELBu haber 2,210 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  6,621 µs