En Sıcak Konular

Mehmet Şevket Eygi
Milli Gazete

Mehmet Şevket Eygi
0 0 0000

Danışmanlara Açık MektupBu yazım sadece bir kısım danışmanlara (vazifelerini hakkıyla yapanlara değil) hitap etmektedir. Hoşa gitmeyecek fikirler ve tenkitler ihtiva ediyorsa peşinen özür beyan ederim.

Sayın Danışmanlar!.. Birtakım Muhteremleri veya Sayınları mutlaka çok açık şekilde uyarmanız gerekmektedir. Aksi takdirde aldığınız (az veya çok) danışmanlık ücretleri ve maaşları size helâl olmaz.

Bilhassa yüksek bir zatın mutlaka uyarılması gerekmektedir.

Uyarırsak bize kızar, hattâ işimizden olabiliriz demeyin ve vazifenizi yapın.

Danışmanlık hizmetleri yağcılık, yalakalık, meddahlık yapmak değildir. Acı da olsa, hoşa gitmese de doğruları söylemekle mükellefsiniz.

Bu devirde yüksek mevkilerde bulunan büyük adamlara yapılacak en büyük iyilik onları müspet şekilde uyarmaktır.

Onlara yapılacak en büyük kötülük yağcılık yapmak, evet efendim ne kadar doğru söylediniz, isabet ettiniz, zaten sizin her sözünüz hikmet, her ameliniz hayr-ı mahzdır demektir.

1960’dan önce merhum Adnan Menderes’in, acı gerçekleri, yaklaşan büyük tehlikeyi duyuran danışmanları olmuş olsaydı, onlar onu uyandırmış olsalardı ve o da bu uyarıları dikkate alıp gereklerini yapmış olsaydı büyük felaket belki de meydana gelmeyecekti.

Büyük bir zat bundan 10 ay kadar önce uyarılmış, “Partiyi kapatmak için hazırlık yapıyorlar” denilmiş, o ise “Bırakın bu saçmalıkları, halkın kafasını karıştırmayın...” cevabını vermişti. O Danışmanlar vazifelerini yapmış olsalardı, büyük zat belki de uyanacaktı ve tedbir alacaktı.

Zaman, “Evet efendim... İsabet ettiniz efendim... Siz çok haklısınız efendim... Emir buyurursunuz efendim... Ah efendim...” zamanı değildir.

Çok sayın danışmanlar, lütfen vazifenizi yapınız. Lütfen acı gerçekleri çok açık ve seçik bir üslupla haber veriniz.

Piyale Paşa Camii’nde Sabah Namazı

GEÇEN pazar, Saadet Partisi Kadıköy İlçe Gençlik Kollarına mensup bir grup ile Kasımpaşa’daki Piyale Paşa Camii’ne sabah namazı kılmaya gittim. Bu cami Mimar Sinan’ın, üslubu değişik şaheserlerinden biridir. İstanbul’un Müslüman halkında sanata, mimarlığa, kültüre merak olsa her gün yüzlerce vatandaş tek başına veya topluluklar halinde bu mabedi ziyaret eder, hayranlıkla seyrine bakardı.

Namazdan sonra kahvaltı edeceğiz. Kasımpaşa’ya zaman zaman öğle yemeğine giderim ama sabah kahvaltısı yapılacak yerleri tanımıyorum. Böyle bir yer aramaktansa Eyüb Sultan’a gidelim dedik. Oraya vardığımızda cami-i şerifin etrafı otomobil doluydu, cemaat akın akın dışarı çıkıyordu. Sevinilecek bir şey, demek ki, Müslümanların bir kısmı biraz uyanmışlar, pazar sabahları namaz kılmak için otomobillerine binip geliyorlar.

Pazar sabahları Eyüb Sultan Camii’nin dolması, cemaatin avluya taşması elbette iyi bir şeydir ama asla yeterli değildir.

İstanbul’un bütün camileri sabah namazlarında (ve diğer vakitlerde) cumalarda olduğu gibi dolmazsa Müslümanlar için kurtuluş ve hürriyet güneşi doğmaz.

Öncelikle sabah, sonra diğer vakitlerde camilerin cuma namazlarında olduğu gibi dolması da yeterli olmaz. Halkın en az yüzde 75’i namaz kılmalı, hür ve mukim erkekler farzları camilerde (camilere gidemiyorlarsa bulundukları yerlerde) ehil imamların ardında cemaatle kılmalıdır.

Farz namazların cemaatle kılınması Resûl-i Kibriya Efendimizin (Salat ve selam olsun O’na) büyük sünnetlerindendir.

Diyanet’in camilere imam tayin etmesiyle iş bitmiyor. O imamların âlim, arif, hikmetli, zarif, cazibeli, karizmatik, çok yüksek ahlâk ve fazilete sahip, halkı peşinden sürükleyecek kimseler olması gerekir.

Şehrin, on bin cemaat alacak kapasitede bir camiinin başına merhum Muhammed Zahid Kotku gibi bir imam tayin edin, bir müddet sonra o cami sabah namazlarında dolar.

Müezzinlerin de çok vasıflı olması gerekir. Üç bin camiye sahip İstanbul’un en az 300 mabedinde harikulade ezan okuyan güçlü müezzinler bulunmalıdır. Ses olacak, hançere olacak, müzik bilgisi olacak, eda ve üslup olacak. Böyle müezzinlerin okudukları ezanları bî-namazlar bile dinler. Hattâ gayr-i müslimler bile.

Zamanımızda Ezan-ı Muhammedi’nin en büyük düşmanı kötü kullanılan hoparlörlerdir. Ezan aslında güzel okunuyor ama hoparlör haddinden fazla açılmış ve kutsal çağrıyı bozuyor. Bu gibi ölçüsüzlüklere ne zaman son verilecek?

Şehrin büyük camilerinden birinin hoparlör/ses sistemi için en son 100 bin dolar masraf edilmiş. Cami derneğinin başkanı ben olsaydım, üyeleri ikna eder ve bu para ile birkaç müezzin yetiştirirdim. Bulunacak adaylara Türkiye’de, Mısır’da ve İtalya’da ses ve musiki tahsili yaptırırdım. Evet, İtalya’da...

Artık herkesin otomobili var. Tatil günleri bunlarla mââile cümbür cemaat pikniğe, gezmeye gidiliyor. Haftada en az bir kere de namaza gidilmelidir. Sadece Eyüb Camii’ne değil. Bir çiçekle yaz gelmez. Süleymaniye’ye, Sultanahmed’e, Beyazıt’a, Fatih’e...

Peygambere sevgi ve bağlılık sadece lafla, edebiyatla olmaz. O’nun sünnetlerini hayata geçirmek gerek. Bid’atlerden de kaçınmak. Namaz kılmak, farz olmanın yanında aynı zamanda büyük bir sünnettir. Cemaat sünnettir.

Türkiye camileri, yazımın baş tarafında anlattığım gibi vakit namazlarında, cumalarda olduğu gibi dolsaydı bugünkü zelil ve esir duruma düşer miydik.

Bazı rasyonalist kafalılar, “Namaz kılacağız da ne olacak?” diye sorabilirler. Namazın sırları vardır. Bu ibadeti dosdoğru ve cemaatle eda eden Müslüman bir toplumun üzerine Allah’ın yardımı ve koruması gelir.

(O sabah kahvaltı esnasında yapılan sohbetten birkaç konu:

- Yapıcı, müspet, faydalı, değerli eleştirilere açık olmak, özeleştiri yapmak.

- “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır” hadisinin ışığında ilim, irfan, kültür, hayır hasenat, iyilik bakımından daima ileriye gitmek.

-Daha vasıflı, daha olgun, daha güçlü Müslümanlar olmak için çalışmak.

- Müslüman derneklerin, vakıfların, cemaatlerin lokallerini, hizmet mekanlarını kaliteli ve sanatlı bir şekilde dekore etmeleri.

- Üyeleri, bağlıları, müntesipleri yetiştirmek için tekamül kursları açılması. Güzel Türkçe konuşmak ve yazmak kursu... Güzel ve temiz giyinme kursu... Bir Müslüman nasıl yaşamalıdır kursu...)

Bu yazı 1,187 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 3 Ekim 2008 Hainler İstanbul’u Bu Hale Nasıl Getirdiler?
  • 16 Ağustos 2008 Ergenekon=Jakoben Laikçilik=Resmî İdeoloji
  • 14 Ağustos 2008 Şeriatî Hem Sünnîlik, Hem Şiîlik Açısından Bozuktur
  • 30 Temmuz 2008 Yakın Tarihimize Işık Tutan Büyük Ve Engin Bir Kitap: Üstad Ali Ulvi Kurucu’nun Hatıraları
  • 29 Temmuz 2008 Modern Türkiye’nin kuruluşunda Yahudiler
  • 28 Temmuz 2008 Din Büyüklerinin ve Müslümanların Dikkatlerine 12 Maddelik Islah Projesi
  • 24 Temmuz 2008 Ezana Saygısızlık
  • 21 Temmuz 2008 Hırsızlıkla Namaz Bir Arada Olmaz
  • 18 Temmuz 2008 Darbe Şakşakçılığı Yapanlar Dilerim Beladan Belaya Uğrasınlar
  • 17 Temmuz 2008 Türkiye Halkı Aptal ve Salak mıdır?
  • 16 Temmuz 2008 İsim Vermeden Anonim Tenkitler ve Uyarılar Yapmaya Devam Edeceğim
  • 14 Temmuz 2008 Müslüman Türkiye’de İslâm Devleti İstenemez
  • 14 Temmuz 2008 Müslüman Türkiye’de İslâm Devleti İstenemez
  • 12 Temmuz 2008 İslami tevhid eğitimi
  • 11 Temmuz 2008 Hakkın ve Halkın Hizmetinde Cumhuriyet
  • 10 Temmuz 2008 Yapılabilecekler ve Yapılması Gerekenler Yapılmıyor
  • 8 Temmuz 2008 Ordu ve Din...
  • 5 Temmuz 2008 Baylar Bayanlar Boşuna Protesto Etmeyin Oyun Kuralına Göre Oynanmaktadır
  • 4 Temmuz 2008 Hep Sivas Faciasından Bahs Edip, Başbağlar Katliamından Hiç Bahs Etmemek Zulümdür
  • 3 Temmuz 2008 Fitne Fesat Saçan Gazete

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,467 µs