En Sıcak Konular

Yusuf Kaplan
Yeni Şafak

Yusuf Kaplan
0 0 0000

Aydınlanma mı dediniz? Peki, nerede Kant'ınız, Diderot'nuz, Voltaire'iniz?Türkiye'de son yıllarda türedi bir kuşak türedi. Ezberci, zihni boşaltılmış, beyni dondurulmuş, dünyada türü olmayan, gülyabanileri andıran, özgürlük düşmanı, halk dşmanı, din düşmanı nasyonal-sosyalist, laisist kemalist şirret bir kuşak bu.

Ne kendisinin farkında, ne nereden gelip nereye doğru yuvarlandığını görebilecek durumda. Ama dilinden de "aydınlanma", "akıl", "bilim" gibi putları hiç mi hiç düşürmüyor! Ne aydınlanmanın seyrüseferini biliyor, ne "akıl"ın ve modern bilim'in yol açtığı yıkımları!

Akıl ve bilim üzerine Nietzsche'den bu yana, Husserl'den Heidegger'e, Foucault'dan Derrida'ya, Deleuze'den Baudrilard'a kadar felsefede geliştirilen devâsâ külliyat'ın yanından yöresinden bile geçemeyecek sığ bir bir kuşak bu. Ama öte yandan da, solcu, sosyalist olduğunu söyleyerek solculuğun da, sosyalistliğin de kapitalist düzeneğe başkaldırı imkânlarını berhava eden, içine eden, 21. yüzyılın eşiğinde ancak ruhunu ve her şeyini yitirmiş Türkiye gibi "çorak bir ülke"de zuhûr edebilecek hilkat garibelerini andıran ama burnundan da kıl aldırmayan "kıl tüyü", "kıl kuyruk", şirret bir kuşak bu.

Seküler bilim'in, rasyonalite'nin, her şeyden önce Avrupa'yı, nasıl tarumar ettiğini, büyük savaşların eşiğine sürüklediğini; Weber'in deyişiyle "demir bir kafes"; Foucault'nun deyişiyle "insanlığın hapishanesi"ni ürettiğini; Marksist Frankfurt Okulu'nun Horkheimer ve Adorno gibi cins adamlarının tastamam bir "araçsal akıl"a dönüşerek sadece yıkımla, emperyalizm'le sonuçlanan bir "akıl tutulması" yaşattığını söylediklerini göremeyecek kadar beyni donmuş, zihni uyuşmuş; aklî melekeleri, eleştirel yetenekleri sıfırın altında sürünen aklı, aydınlanma'yı, bilim'i putlaştıran dünyanın en son neo-pagan ve traji-komik maganda kuşağı.

Heisenberg'le başlayan Newton'cı, Bacon'cı, Descartes'çi bilim anlayışını tepe taklak eden belirlenemezlik teorisinden de, yeni kuantum fiziğinden de habersiz yaşayan ama öte yandan da dünyada bilimi bu kadar putlaştıran, bilimi donmuş, opaque'leşmiş, din katına yükselten başka bir kuşak yok şu küresel dünya coğrafyası üzerinde.

Modernizm'in sanatta, aklı, bilimi, aydınlanma'yı mutlaklaştıran modernliğe karşı tam bir başkaldırı hareketi olduğunu; resim, roman, müzik, mimari sanatlarının, empresyonizm, ekspresyonizm, dadacılık, kübizm, bilinç akımı romanı, "yeni roman", Ionesco, Beckett tiyatrosu ve nihayet özelde bütün bir yenidalga sinemasının, genelde Avrupa sanat sinemalarının tam bir isyan bayrağı çektiğinden habersiz yaşayan; ama hâlâ aydınlanma, akıl, bilim nutukları atma komedyasını tüm dünyayı güldürecek kadar bağıra çağıra sahnelemekten çekinmeyen şirret bir nasyonal-sosyalist, laisist-kemalist kuşak bu.

Bütün bunları geçtim, Aydınlanma'nın a'sından bile haberi olmayan, aydınlanmacı düşünürlerin kemiklerini sızlatacak kadar tuhaf, hilkat garibesini andıran sözümona bir aydınlanma kuşağı var Türkiye'de!

Locke'un ve özellikle de Hume'un radikal şüphecilik'inin, yani İskoç Aydınlanması'nın da kışkırtmasıyla kurulan İngiltere'deki dînî ve siyasî özgürlük düzeninden ziyadesiyle etkilenen Voltaire'in Fransa'ya ve bütün Kıta Avrupa'sına İngiliz deneyimini salık verdiğini ve Paris'e döndüğünde bunun için mücadele ettiğini bilmeyen; Diderot'nun yeni bir dünya tasavvurunun anlam haritasını çıkaran ansiklopedisini yazdığını idrak edemeyen; Kant'ın "aklını kullanmaya cesaret et!" diye çığlıklar attığını ve bunu ne anlama gelebileceğini kavrayamayacak kadar zihnî melekeleri donan bir kuşak var kaşımızda.

Aydınlanma, Tükiye'deki özgürlüklerin önünü tıkayan, Türkiye'de bilimi, aklı, laisizmi putlaştıran bir düzenek kuran, seküler düzeneğin opaque'liklerini, dogmalarını reforme etmek için harekete geçirilmesi gerekirken, rasyonalite'nin de, "bilim"in de köküne kibrit suyu çakan, anakronik, zamanını ve yönünü şaşırmış, ruhunu ve iddialarını yitirmiş, sadece İslâm'ı bu ülkenin hayatından uzaklaştırmayı temel gayesi bellemiş sığ, ezberci, slogancı bir kuşağın ideolojisi olabilir mi?

Diderot'su, Rousseau'su, Kant'ı, Voltaire'i olmayan, bu düşünürlerin adını bile telâffuz edemeyen bir kuşağın Ayınlanma'dan, akıl'dan, bilim'den söz edebilmesi, ancak bizim gibi "akıl tutulması" yaşayan, yönünü, ruhunu ve iddialarını yitirmiş tarihte tatile çıkan, kendi kendini sömürgeleştirme aymazlığı gösteren şirret, beyinsiz, ezberci, halkından, kültüründen, dininden nefret ederek patolojik vakalara dönüşen bir ülkenin tuhaf nasyonal-sosyalist, laisist-kemalist kuşaklarına özgü bir garabettir vesselam.Bu yazı 1,098 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Temmuz 2008 Ergenekon'la “dolmuşa bindirilmediğimizden” emin miyiz?
  • 21 Temmuz 2008 Televizyonu dönüştürmek ve dil kurmak
  • 14 Temmuz 2008 Medya, nasıl seküler 'kilise'lere dönüştü?
  • 27 Haziran 2008 Travma ve yok oluş süreci
  • 27 Haziran 2008 Travma ve yok oluş süreci
  • 26 Mayıs 2008 Küresel İngiliz hâkimiyetine doğru (mu?)
  • 19 Mayıs 2008 İngilizlere dikkat!
  • 28 Nisan 2008 Laikçilik zırhıyla Türkiye'yi satıyorlar!
  • 25 Nisan 2008 Medeniyet yoksa, medîne de, din de yok olur
  • 18 Nisan 2008 Peygamberî çağ/rı
  • 24 Mart 2008 Çağa tanıklık, peygamberî soluk ve öncü varoluş kuşağı (2)
  • 17 Mart 2008 Türkiye bağımsızsa, Türkiye'yi bağlayan şey ne öyleyse?
  • 14 Mart 2008 Yalıtılmış masal perdesinden ruhsuz heykeller yapmak
  • 10 Mart 2008 "32. Gün"ün yaptığı şey televizyonculuk mu?
  • 3 Mart 2008 Aydınlanma mı dediniz? Peki, nerede Kant'ınız, Diderot'nuz, Voltaire'iniz?
  • 25 Şubat 2008 Kurumları kezzapladık, şimdi sıra insanlarda mı?
  • 18 Şubat 2008 Konya modeli
  • 15 Şubat 2008 Türkiye neden durdurulmalı; ama durdurulamaz?
  • 11 Şubat 2008 'Medya terörü' derhal durdurulmalı!
  • 4 Şubat 2008 21. yüzyılı "Türkiye" başlatacak...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,340 µs