En Sıcak Konular

Mehmet Şevket Eygi
Milli Gazete

Mehmet Şevket Eygi
0 0 0000

CHP Halktan Af DilemelidirYapılan hesaplara göre CHP 2059 yılında iktidara gelecekmiş. Metnini okumadım, sadece başlığı okudum, bu yüzden hesabın inceliklerine vakıf değilim.

Bana sorarsanız, CHP bu kafada giderse hiçbir vakit iktidar olamaz. Bu tarihî partinin her şeyden önce ve bir an evvel, mâzide yapmış olduğu büyük hatâlar, insan hakları ihlalleri, hukuksuzluklar için milletten af dilemesi gerekir. Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra, komünist rejim zamanında iftiraya ve gadre uğrayan nice tarihî şahsiyet temize çıkartıldı. Çar İkinci Nikola, Çariçe, çocukları Ekaterinburg’ta vahşice katl edilmişlerdi. Cesetleri atıldıkları kuyudan çıkartıldı, Sen Petersburg’a götürülüp dinî ve millî törenle toprağa verildi. Stalin’in katl ettirdiği Sultan Galiyef bile aklandı.

Papalık, Haçlı seferleri dolayısıyla İslâm alemine özür beyan etti.

CHP de, yapmış olduklarından samimî şekilde, “özde” pişman olmalıdır ve af dilemelidir. Millete, bir daha böyle kötü şeyler yapmayacağına dair kesin söz vermelidir. Eskiden buna Nasuh tövbesi denirdi.

CHP hangi konu ve maddeler dolayısıyla milletten af istemelidir? Bunlardan birkaçını sayayım:

(1) Ezanı değiştirip zorla Türkçe tercümesini okuttuğu için. Bu zalimane yasak zamanında Arapça Ezan-ı Muhammedî okuyan nice mâsum Müslümana çok feci işkenceler yapmışlar, hiç suçu olmayan bu dindarları zindanlarda inim inim inletmişlerdi.

(2) Şapka Kanunu çıkmadan önce yazmış ve yayınlamış olduğu “Frenk Mukallidliği” adlı küçük broşürü yüzünden büyük din alimi İskilipli Atıf Efendiyi, hem de savcının idam cezası istememesine rağmen, idam etmişlerdi.

(3) Yurt çapında onbinden fazla tarihî camiyi kapatmışlar, bunların bir kısmını yıkmışlar, bir kısmını satmışlar, bir kısmını kiraya vermişlerdi. “Yalan söylüyorsun, CHP bir tek cami bile kapatmamıştır ve yıkmamıştır” diyecekler çıkarsa, “Yakın Tarihimizde Cami Kıyımı” adlı kitabımı tedkik etmelerini isterim. Ondan sonra konuşabilirse konuşsun.

(4) Yine yurt çapında binlerce İslâm kabristanını tahrip etmişlerdir. Sadece bir tek kabristana dokunmamışlardır. Üsküdar’daki (Bülbüldere) Dönmeler kabristanı.

(5) Medreseleri kapatmışlar, din eğitimini kaldırmışlar, yeni nesilleri dinsiz yetiştirmek istemişlerdi.

(6) CHP genel başkanı İnönü, 1930’larda kapatılmış olan Mason localarını açtırmış. İslâm’ın tasavvuf ocak ve merkezleri olan tekkeler üzerindeki yasağı sürdürmüştür.

(7) İstiklal Mahkemelerinin karakuşî kararlarıyla binlerce din alimi, şeyh, düşünür, politikacı, aydın idam edilmiş, kimisi de zindanlarda süründürülmüştür.

(8) CHP’nin tek parti hakimiyeti sırasında işçilerin hiçbir hakkı, hukuku, sigortası, güvencesi yoktu.

(9) CHP, Misak-ı Millî sınırları içinde bulunmasına rağmen Musul üzerindeki millî haklarımızdan feragat etmiştir.

(10) İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtalyanlardan geri alınan Oniki Adayı İngilizler Türkiye’ye teklif etmişler, CHP rejimi “Bizim bir karış toprakta bile gözümüz yoktur” diyerek bu fırsatı tepmiştir.

(11) 1946 seçimlerinde bin türlü baskı, hile, dalavere yaparak CHP gayr-i meşru olarak dört yıl daha iktidarda kalmıştır.

(12) Saçma sapan devletçilik politikasıyla Türk halkını uzun yıllar boyunca sefalet, yokluk altında inletmişler; Sovyetler Birliğindeki baskılardan daha ağırını uygulamışlardır.

(13) Bizim gibi bir doğu ve Asya ülkesi olan Japonya iktisatta, ticarette, sanayide, teknikte, kalkınmada, ilimlerde ve fenlerde dev adımlarla ilerler, ABD’ye kafa tutabilecek bir güç sahibi olurken CHP Türkiyesi yokluk, sefalet, baskı, gerilik, acizlik içinde yüzüyordu.

(14) İstiklâl savaşının büyük kumandanlarından ve kahramanlarından vatansever Kazım Karabekir Paşa uzun yıllar Erenköy’ündeki köşkünde ev hapsine tâbi tutulmuştur.

(15) CHP zamanında düşünce, vicdan ve basın hürriyeti yoktu. Ankara’dan “Beyaz Trenle” İstanbul’a gelen Mevhibe İnönü ile ilgili haberi birinci sayfada değil de, üçüncü sayfada verdiği için Velid Ebüzziya’nın Tasvir gazetesi sıkıyönetim kumandanlığı tarafından kapatılmıştı.

(16) CHP Türk dilini ve edebiyatını bozmuş, Türk Dil Kurumunun başına “genel yazman” olarak geçirdiği Ermeni milliyetçisi Agop Dilaçar marifetiyle edebî Türkçe’yi katl etmiştir.

(17) Dine karşı o kadar düşmanca bir tavır almışlardı ki, mimarlık okutulan fakülte ve yüksek okullarda uzun yıllar boyunca cami mimarîsi dersleri verdirmemişlerdir.

(18) CHP’nin Matbuat Umum Müdür Muavini İzettin Nişbay adlı zat, 1943’te gazetelere bir genelge göndererek, hiçbir şekilde dinî yayın yapılmamasını sıkı şekilde tenbih ve emr etmişti.

Yukarıda 18 madde yazdım. Daha bu konuda yazılacak çok şey var. Evet, CHP bunlar dolayısıyla milletten af dilemedikçe kesinlikle iktidara gelemez.

Partinin adını da değiştirsinler. Mesela “Cumhuriyetçi Demokrat Parti” desinler. Eskiden yapılmış hataları itiraf ve kabul etmek ve halktan af dilemek ayıp değil, aksine çok büyük bir fazilettir.

Yapılan bunca kötülüğü hâlâ savunuyorlar, oh ne güzel yapmışız mı diyorlar?

Öyleyse değil 2059’da. 2159’da bile iktidara gelemezler.

Son seçimlerde Alevî kardeşlerimizin oyları ile barajı aşabildiler. Tek parti zamanında Alevîlere yaptıkları zulümler anlatılırsa bu oyları da alamayacaklardır.

Bu yazı 1,198 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 3 Ekim 2008 Hainler İstanbul’u Bu Hale Nasıl Getirdiler?
  • 16 Ağustos 2008 Ergenekon=Jakoben Laikçilik=Resmî İdeoloji
  • 14 Ağustos 2008 Şeriatî Hem Sünnîlik, Hem Şiîlik Açısından Bozuktur
  • 30 Temmuz 2008 Yakın Tarihimize Işık Tutan Büyük Ve Engin Bir Kitap: Üstad Ali Ulvi Kurucu’nun Hatıraları
  • 29 Temmuz 2008 Modern Türkiye’nin kuruluşunda Yahudiler
  • 28 Temmuz 2008 Din Büyüklerinin ve Müslümanların Dikkatlerine 12 Maddelik Islah Projesi
  • 24 Temmuz 2008 Ezana Saygısızlık
  • 21 Temmuz 2008 Hırsızlıkla Namaz Bir Arada Olmaz
  • 18 Temmuz 2008 Darbe Şakşakçılığı Yapanlar Dilerim Beladan Belaya Uğrasınlar
  • 17 Temmuz 2008 Türkiye Halkı Aptal ve Salak mıdır?
  • 16 Temmuz 2008 İsim Vermeden Anonim Tenkitler ve Uyarılar Yapmaya Devam Edeceğim
  • 14 Temmuz 2008 Müslüman Türkiye’de İslâm Devleti İstenemez
  • 14 Temmuz 2008 Müslüman Türkiye’de İslâm Devleti İstenemez
  • 12 Temmuz 2008 İslami tevhid eğitimi
  • 11 Temmuz 2008 Hakkın ve Halkın Hizmetinde Cumhuriyet
  • 10 Temmuz 2008 Yapılabilecekler ve Yapılması Gerekenler Yapılmıyor
  • 8 Temmuz 2008 Ordu ve Din...
  • 5 Temmuz 2008 Baylar Bayanlar Boşuna Protesto Etmeyin Oyun Kuralına Göre Oynanmaktadır
  • 4 Temmuz 2008 Hep Sivas Faciasından Bahs Edip, Başbağlar Katliamından Hiç Bahs Etmemek Zulümdür
  • 3 Temmuz 2008 Fitne Fesat Saçan Gazete

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,594 µs