En Sıcak Konular

Selahaddin Çakırgil
Vakit

Selahaddin Çakırgil
0 0 0000

‘Taife-i laicus’ softalarının zorbalığı ötekilerden geri mi?Hani, fıkra vardır ya.. Şoförün birisi, otoyola ters girmiş.. Polis radyosu ihtar yayını yapar: ‘Dikkat! Bir kişi otoyola ters girmiştir.. Aklî dengesi yerinde olmayabilir..’ 
 
 Bu yayını, o ters yoldaki adam da dinler ve karşıdan gelen arabalara bakıp, ‘Ne bir tanesi, hepsi, hepsi!’ der..
Ünlü sosyolog Parkinson, 50 yıl öncelerde ‘Bir toplumdaki bütün medya araçlarını benim elime veriniz, 15 gün için.. 15 gün sonrasında, istediğim toplum düzenini kuracak bir noktaya gelemeyeceğim, açık.. Ama, o 15 gün sonrasında, o toplumu kendini tanımaz hâle getirebilirim..’ demişti.. Bu sözü bugünkü Türkiye’ye de uygulayabiliriz..
Bir ‘akıllı’, Prof. Ş. Mardin, ‘mahalle baskısı’ lafını, ‘kamuoyu kuyusu’na bir taş gibi attığından beri, medya, ‘O taşı o kuyudan nasıl çıkarabiliriz?’ diye, adetâ toptan delirecek!.. Toplumumuzun hele de okur-yazar kesimlerinin nasıl da kolay güdülür hâle geldiğinin son örneğini bu tartışmalar daha bir ortaya koydu..
Şu yazılıp çizilenlerin çoğuna bakınca, bir ‘sosyal paranoia’ ile karşı karşıya bulunduğumuz daha bir anlaşılıyor.. Ve ortaya çıkan tablo gösteriyor ki, mes’ele özgürlük değil, ‘kendilerine baskı yapılacağı korkusunu dillendirerek, bir baskıyı yitirmemek çabası’dır..
Hele de ‘Taife-i laicus mahallesi’nin baskılarının..
Ne yalanlar, ne entrikalar, ne komplolar..
Çünkü, toplumun korku ile hipnotize edilmesi, uyutulması veya sağlıksız tepkiler vermesi ve bu bahaneleri bekleyen çevrelerin eline yeni fırsatlar verilmesi hedefleniyor..
Güneydoğu’da inisiyatifi elde tutmak, iplerin ucunu yitirmemek korkusu ile, düzmece saldırıların tertiplenip Şemdinli, Şırnak ve diğer şehirlerin üzerine gece karanlığında, terör saldırısı havası vermek için top veya uzun menzilli silahlarla ateş açıldığını, ‘saatlerce süren çatışmadan sonra, güvenlik güçlerinin duruma hâkim hale geldiği gibi bir görüntü sağlandığını’ ve sabahleyin de halkın meydana toplanıp, ‘Bakınız güvenlik güçleri duruma hâkimdir, teröristlere sakın destek vermeyin ve sakın korkmayın..’ mesajının verildiğini, bu taktikten bazı zararlar görülse bile, netice de alındığını daha geçen hafta, em. J. Alb. Erdal Sarızeybek, ‘İhaneti Gördüm..’ isimli kitabında itiraf etmedi mi?
Daha önce de, em. Korg. Altay Tokat, bölgeye, ‘insan hakları ihlalleri’ni araştırmak için gelenlerin kaldıkları binaların civarına birkaç top mermisi attırdığını ve o ‘insan hakları ihlalcisi nutukları çekenler’in korkutulup susturulduğunu, onların terörle mücadeleden el çekilmemesi noktasına getirildiklerini ballandıra-ballandıra anlatmamış mıydı?
Resmî güvenlik güçlerinin tezgahladığı bu gibi daha nice entrikaların, kimbilir hangi karanlık ellerce ve üstelik hangi devlet imkanlarını kullanarak ülkenin tamamında ve toplumumuzun bütününe tezgahlanmakta olduğunu söylemek de mi bir diğer ‘paranoia’ sayılmalıdır? Ve eğer böyleyse, toplumun tamamı bir ‘paranoya toplumu’ olmaya sürüklenmeyecek midir?
Nitekim, Yargıtay eski Başsavcısı S. Kanadoğlu, ‘cumhuriyetin tehlikeye girdiğini, herkesin vargücünü kullanarak, onu korumak için harekete geçmesi gerektiğini’ hatırlatıyordu, dün..
Bu gibi ‘paranoid’ yansımalara boşverebiliriz.. Nitekim, millet o ve benzerlerinin daha başka entrikalarına da boşverdiğini 22 Temmuz’da göstermiştir; ama, devlet kurumları içinde böyle ‘paranoia’lara giriftar ve o gibi entrikacı beyinlere indeksli olanların varlığı da ortada.. Hatırlayalım, ‘28 Şubat zorbalığı’nın tezgahlanmaya başlandığı günlerde, zamanın C. Başkanı Demirel, Silahlı Kuvvetler’in ‘irtica’ rahatsızlığının kendisine iletilmesi üzerine, ‘Bunları bana yazılı olarak verin.’ dediğini; bunun üzerine, TSK şeflerinin de, kendisine (yani, ‘başkumandanları’na rapor verip), 55 konu yazdıklarını, ‘bunlardan 30’unun gerçek olmadığının, rivayet olduğunun ortaya çıktığını’ söylemişti.
Düşünebiliyor musunuz, ‘bir ülkeyi kurtarmak adına, askerî darbeye hazırlanan güçler,’ 55 dayanağı esas aldıklarını C. Başkanı’na, ‘başkomutanları’na bildiriyor ve Başkomutan da, onları araştırıp, 30’unun asılsız çıktığını söylüyor, ama, bunu yıllarca sonra itiraf ediyor ve kendisine ‘düzmece bilgi’ veren zamanın Gen. Kur. Başk. ve diğer yüksek komutanların, kocaman orgenerallerin hesaba çekilmesinin mekanizmasını işletmiyor- işletemiyordu..
Şu son günlerin ‘mahalle baskısı’ tartışmaları ortasında, asıl görülmesi gereken, işte budur.. ‘Taife-i laicus mahallesi’nin baskısı!’
‘Su başlarını ‘dev’lerin tuttuğu’ bir sosyal ortamda, kendi doğrularına, kendi inanç ve iradesine göre yaşamak için giderek daha bir kararlı tavırlar sergileyen halkımızın yoluna daha nice engeller çıkarılabilir..
Nitekim, Gen. Büyükanıt’ın dünkü konuşması, yeni entrikalar hazırlamak isteyenleri daha bir yüreklendirici mahiyettedir.. Büyükanıt, ‘kısmî suskunluklarının millete saygıdan kaynaklandığı’nı bir lûtuf gibi -ve o saygıyı bir kenara atabileceklerini hissettirecek şekilde- belirtirken, ‘bazı şeyleri değiştirmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini’ de söylemekteydi.. Bunu söylerken, gücünü milletin kayıdsız-şartsız egemenliğinden mi alıyor, yoksa milletin eline verdiği silahtan mı? Ama, şunu bilmeli ki, millet, ordusuna onca bütçe ve silahı, kendisine tahakküm edilmesi için değil; sınırlarını kendi iradesinin belirlediği ölçüler içindeki devletinin korunması, savunulması için vermektedir..
Bu arada, birtakım saftirik kimselerin, entrikacıların ekmeklerine yağ sürecek uç ve uçuk tavırlar sergilemelerine de dikkat edilmelidir..
Özellikle, ömrü boyunca yabancı ve uzak kaldığı bir hayata sonradan katılanların, reçeli kavanozun dışından yalayan nicelerinin, rahmetli Necîb Fâzıl’ın deyimiyle, ‘kaba softa, ham yobaz..’ nitelemesini hatırlatacak şekilde, bir takım kuru şekilci davranışlarla birilerine malzeme verebileceği ihtimaline karşı, her Müslüman, sorumluluğunu dikkatle yerine getirmeli, bir oyun oynanıyorsa o oyunu bozmalı veya şahsî tercih veya zevklerini bir inancın gereği gibi göstermeye kalkışanlara karşı da dikkatli olmalıdır..
Sözgelimi, bir uçağa binen bir yolcunun, ‘yanımda kadın yolcu istemem..’ denildiği iddiası doğru ise, bu gibi hassasiyetleri olanlar, yan koltukta oturacak hanımı oradan uzaklaştırtmak için çaba harcamak yerine, kendisinin rahatsız olduğunu, kimseyi rahatsız etmemek için kendisine münasip bir başka yer gösterilmesini söylemeli veya Müslüman yolcular ona bu hatırlatmayı yapmalı değil midirler?
Bu gibi basit oyunlarla nice tuzaklar hazırlandığı hâlâ anlaşılmadı mı? 
 


Bu yazı 786 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Temmuz 2008 'Kemalizm, nazizme benziyor!’ diyecek değiller ya..
  • 28 Haziran 2008 ‘Âlimin ölümü, âlemin ölmesi gibidir..’
  • 26 Haziran 2008 Asıl ‘travma’yı, şimdi ‘taife-i laicus’ yaşıyor..
  • 26 Ocak 2008 ‘Yargıçlar Diktatoryası’, tek umut..
  • 15 Ocak 2008 Türkiye, Ortadoğu’da Batı’nın ‘anglo-sakson’ cebhesiyle birlikte..
  • 14 Ocak 2008 ‘Tehlike yükseliyor; öyleyse, ‘kemalizm’de birleşelim!.’
  • 12 Ocak 2008 ‘Entellektüel hurafe: Aydınlanma’konusunda aydınlanmak..
  • 10 Ocak 2008 Ahmed Türk Bey; sözüm sana..
  • 29 Kasım 2007 ‘Bir dokun, bin âah dinle, ‘kâse-i fağfûr’dan..’
  • 11 Ekim 2007 Yarınları, tarihten de ibret alarak, adâlet üzere kurmak cehdi..
  • 9 Ekim 2007 Sadece ülkemiz değil, bütün bölge ‘kaos’lara gebe iken..
  • 6 Ekim 2007 ‘Stalinist yöntemler’ yenilmeye mahkûmdur!.
  • 4 Ekim 2007 Topyekûn savaşa, zaman ve mekânını inancımızın ölçülerine göre hazır olmak..
  • 3 Ekim 2007 ‘Anayasaya göre devlet’ mi; ‘devlete göre anayasa’ mı?
  • 2 Ekim 2007 ‘Taife-i laicus’ softalarının zorbalığı ötekilerden geri mi?
  • 1 Ekim 2007 ‘Sıcak takib’e ‘evet’ deniliyorsa; ‘mütekabiliyet’e de ‘evet’ mi
  • 29 Eylül 2007 Türkiye keşke Malezya olsa!
  • 27 Eylül 2007 ‘Dindarlık-dinsizlik kutublaşması’ en keskin hatlara doğru ilerlerken..
  • 26 Eylül 2007 Milletin önemli sıralaması ile asker’inki uyumlu olmalı değil mi?
  • 25 Eylül 2007 ‘İran’a şeriat, demokrasi vaadleriyle geldi!’ mavalı..

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,371 µs