En Sıcak Konular

Ali İhsan Karahasanoğlu
Vakit

Ali İhsan Karahasanoğlu
0 0 0000

Askeri soruya cevap yok siyasi konuya cevap çok!“Suriye sınırına yakın (yakın dediysek öyle çizgi şeklinde değil, üç beş kilometre topraklarımızdan içeride); İsrail uçaklarından bırakıldığı ileri sürülen yakıt tankları bulundu, ne dersiniz?”
 
 
 Cevap yok!
“Tankların bulunduğu toprakları korumakla görevli bizimkilerden cevap yok ama, elin İngilizi, yakıt tanklarının uçaklardan bırakılmadığı, çünkü resimlerde göründüğü şekli ile tanklarda hiçbir deforme olmadığını belirtti. İddiaya göre, yakıt tankları belli bir mesaj için, bulunduğu yere karayolu ile getirilerek bırakılmış! Ne dersiniz?”
Cevap yok!
“İngiliz gazetesinin haberine biz de bir katkıda bulunalım; yakıt tanklarının fotoğraflarında, tankların deforme olmadığı bir yana, düştükleri ileri sürülen yerde de bir çukur vs. hiçbir iz bulunmuyor. Yakıt tanklarının uçaklardan atıldığı gerçekten uydurma mı? İşin arkasında ne yatıyor? Yakıt tankları, bulundukları yere nasıl getirilmiş olabilir?”
Cevap yok!..
“Tunceli’de 40 PKK’lının kıstırıldığı ve ele geçirilmelerinin an meselesi olduğu bir ay önce açıklanmıştı. Sonra unutuldu bu olay. Ne oldu o 40 PKK’lı? ‘Çember içinde’ açıklamalarına rağmen kaçtılar mı? Çemberi nasıl yardılar? Ele geçirildiler de, kamuoyuna mı açıklama yapılmadı?”
Cevap yok!
“Şırnak’ta, hem de askeri alan ilan ettiğiniz bölgede, durmadan eylemler yapılıyor. Yasak bölge ilan edilen yerde, teröristler hâlâ nasıl eylem yapabiliyorlar? Burada garip bir yanlışlık sözkonusu değil mi?”
Cevap yok!
“Atabeyler çetesinde, Sauna çetesinde; teğmenler, yüzbaşılar krokilerinin çizimine kadar, bombalı saldırı planları ile yakalandılar. Savunmalarında, ‘Bunlar bizim askeriyede aldığımız eğitim kapsamında’ dediler. Gerçekten bu subaylara, böyle bir eğitim verilmiş midir, yoksa TSK’nın sırtından yalan mı söylemektedirler?”
Cevap yok!
“Altay Tokat paşa açıklamıştı, ‘Benim zamanımda ben de bomba attırdım. Bir iki kritik noktaya. Boş yerlerdi! Meselem mesaj vermek. Batıdan gelen memurlar, hakimler işin ciddiyetini anlamıyor. Çok koordineli ve iyi çalıştık. Baktım, sonradan işler sakinleşince işi basite almaya çalıştılar. Rastgele dolaşıyorlar, şunu bunu yapıyorlar. Onun üzerine şunlar bir hizaya gelsin diye evlerine yakın iki yere attırdım. Ondan sonra anladılar ki çok dikkatli olmalılar. Bir musibet bin nasihatten iyidir. Öylece onları eğittim ben’ itiraflarında bulunmuştu. Nedir bu iş, kapsamı nereye kadardır? Bunların ötesinde, daha başka faaliyetler de sözkonusu mudur?”
Cevap yok!
“Şimdi de emekli albay Erdal Sarızeybek açıklıyor ve ‘Planım şuydu: İki üç gecede bir, 120 mm'lik havan aydınlatma mermisini ilçe merkezi üzerine atacaktım. Sonra, önceden belirlenmiş hedeflerin üzerine makineli tüfekle ateş açacak, sonra da roketleri ateşleyip, şehir üzerinde tam bir çatışma havası yaratacaktık. Ertesi sabah halkı, şehir meydanında toplayıp, muhtemel bir çatışmada şehrin ve halkın ne denli zarar görebileceğini, bu nedenle teröristlerin şehre girmesine izin vermemeleri gerektiğini anlatacaktık. Dediğimiz gibi de yaptık. Haftada en az bir kez bu uygulama Şemdinli'de yapılır oldu, hem de uzunca bir süre’ diyordu. Bunlar doğru mudur? Bunlar nasıl tezgahlardır böyle? Sarızeybek’in komutanlarının haberi var mıdır bu olaylardan? Bu olaylar sırasında isteyerek veya istemeyerek insanlara da zarar verilmiş midir?”
Cevap yok!
Genelkurmay’ı birebir ilgilendiren tüm bu askeri sorulara GenelkurmayBaşkanımızdan hiçbir cevap yok.
Başlıyoruz Anayasa değişikliğini tartışmaya.. Daha “Anayasa” der demez, hükümetin kabul ettiği taslak bile ortaya çıkmadan, hemen paşamız çıkıyor meydana.. “Her şeyin bir haddi sınırı vardır” diyor..
Yukarıda hatırlattığımız sorularda belirtilen konularda, hiçbir sınır yok mudur peki? Onlar serbest, olağan işler midir?
Subayların evlerinde bomba bulundurması, krokilerle eylem hazırlığı yapmaları.. Komutanın, hakimin evinin yanına bomba attırması.. vs. vs.
Askeri ilgilendirmeyen konular mıdır, onlar?
Askeri ilgilendiren konuları soruyoruz, cevap yok..
Anayasa tartışılıyor, hemen cevap geliyor!
Nedir bu işler? Sakince; kimseyi vatan haini/asker düşmanı ilan etmeden bir açıklayın bakalım.. Açıklayın da, biz de bilelim bu konuları!.. 
 


Bu yazı 641 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 3 Ekim 2008 Anlayana sivri sinek anlamayan davul zurna sinek ee..
  • 16 Ağustos 2008 Maliye Bakanlığı cevap verdi, ya diğerleri?
  • 14 Ağustos 2008 Fikret Bila, namazdan niye rahatsız oluyor?
  • 14 Temmuz 2008 Onların gücü, bizim ‘dik duruş’ eksikliğimizden!
  • 12 Temmuz 2008 Yasakçı Tuğcu, böyle saçmaladı!
  • 5 Temmuz 2008 Ergenekon’da öyle, AK Parti’yi kapatmada böyle!
  • 28 Haziran 2008 RTÜK bile uyursa, Anayasa Mahkemesi ne yapacak ki?
  • 27 Haziran 2008 “Bedevi”nin arkasındaki gerçek!
  • 21 Haziran 2008 Doğan saldırılarının arkasında ne var?
  • 13 Haziran 2008 Bak sen, şu ANKA kuşuna!
  • 12 Haziran 2008 “Sı-nır-lı-dır” ne demek, izah etseniz ya!
  • 1 Haziran 2008 50 yıllık gazeteciden(!) gazete düşmanlığı!
  • 28 Mayıs 2008 ‘Kapatma kararı’ndan daha vahim olan..
  • 25 Mayıs 2008 Tartışma örtü yasağıysa, MHP’nin safı neresi?
  • 24 Mayıs 2008 Yargıtay, kapatılmamaya “heves”’ dedi!
  • 21 Mayıs 2008 CHP % 95, AK Parti % 4.. Normal mi bu?
  • 19 Mayıs 2008 ‘Köşeler babamızın malı mı?’dan ‘gazeteler babamızın çiftliği’ne!
  • 14 Mayıs 2008 Bir dönem, emekliliklerle kapanıyor!
  • 10 Mayıs 2008 Hataların sebebi, yargıya baskı mı?
  • 10 Mayıs 2008 Hataların sebebi, yargıya baskı mı?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,232 µs